еМагазин

Tag : изградба

Бизнис ТОП СТОРИИ

ЈП за државни патишта контра наодите на Ревизија за изградба на патиштата

Редакција
Изнесените тврдења на прес-конференцијата на министерот за транспорт, Александар Николовски по наодите на Државниот завод за ревизија, за наводни нерегуларности во работењето на Јавното претпријатие...
Бизнис ТОП СТОРИИ

И по 13 години, изградбата на магистралните гасоводи не е целосно завршена и дел од нив не се ставени во употреба

Редакција
И по изминати 13 години, изградбата на магистралните гасоводи не е целосно завршена и дел од нив не се ставени во употреба, но исто така...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Има ли крај: Рокот за изградба на автопатот Кичево-Охрид, продолжен до крајот на 2026

Редакција
Владата, на предлог на Министерството за транспорт и врски, ја разгледа Информација за потребата од донесување Закон за дополнување на Законот за реализација на инфраструктурни...
Бизнис

Лани завршена изградба на 6.301 стан

Редакција
Деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност минатата година извршиле градежни работи во вредност од 30.768.214 илјади денари, од кои 14.662.217 илјади денари се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието ги изгласа измените на законите за изградба на автопатите од коридорите 8 и 10д

Редакција
Собранието во рамки на денешното продолжение на 115-тата седница ги донесе измените и дополнувањата на петте закони поврзани со реализација на договорот со „Бехтел и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Стартуваа подготвителните активности за изградба на коридорите 8 и 10д

Редакција
Министерството за транспорт и врски и Јавното претпријатие за државни патишта информираат дека од денеска започнува реализацијата на Договорот за изградба на Коридорите 8 и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Договорот за изградба на коридорите ќе биде доставен до Обвинителството

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски потврди дека Левица со поднесените амандмани ја кочи расправата по измените на Законот за работни односи во собраниската матична комисија чија цел...
Локално

Владата додели три милиони евра на Град Скопје за изгрaдба на „Качанички пат“ во Визбегово

Редакција
Владата наменски додели 3 милиони евра, од вкупна вредност од 6 милиони евра, на градот Скопје за изградба на булеварот „Хасан Приштина“ или како што...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителството отвори предмет по допрен глас за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д

Редакција
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОК), следејќи ги информациите по медиумите поврзани со изградбата на автопатите на коридорите 8...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Градоначалникот на Охрид, Пецаков тврди дека двапати дал негативно мислење по одобрението за градба на хотелот во Лагадин

Редакција
Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, на својот Фејсбук-профил реагира на тврдењата на Министерството за култура дека Општина Охрид спроведува активности што би го одобриле градењето...