еМагазин

Tag : капацитет

Бизнис

Се зголемува максималната исполнетост на капацитетот на отворените и затворените простори

Редакција
Влада одобри да се зголеми максималната исполнетост на капацитетот на отворен и затворен простор од досегашниот најмногу до 50 отсто, на најмногу до 75 проценти,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Компании од индустриските зони најавуваат преселба на капацитетите од Украина во државава

Редакција
Две компании од индустриските зони побарале да им се овозможи фирмите ќерки од Украина целосно да ги преселат во земјава. Како што информира денеска директорот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Се дозволува работа и на ноќни клубови и објекти за прослава до 50% исполнетост од капацитетот во затворен или отворен простор

Редакција
Владата на седница согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе заклучок да се дозволи организирање и одржување на...
Бизнис

Превозниците ќе може да возат патници со максимална исполнетост на капацитетот

Редакција
Владата на последната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници со максимален капацитет од 100 проценти на...
Бизнис

Бројот на патници во автобусите може да се зголеми од 50 на 75% од исполнетоста на капацитетот

Редакција
На 47. седница на Владата е прифатена и согласноста на Комисијата за заразни болести на барањето на група општински и меѓуопштински превозници за зголемување на...
Македонија

Стевановиќ: Ако мерките не се почитуваат и никој не санкционира, бројот на заболени од корона вирусот ќе биде ист

Редакција
Со препораки или без препораки, со високи или ниски рестрикции, ако одлучиме да не ги почитуваме препораките, ако притоа никој не санкционира, резултатот со бројот...
Македонија

(Фото) Нови затворски ќелии за 546 лица во Идризово

Редакција
Градењето нови сместувачки капацитети во КПД „Идризово“ е една од мерките што Владата и Министерството за правда ги презема за подобрување на условите за извршување...