еМагазин

Tag : КАРИЛ

Македонија ТОП СТОРИИ

Детали за 25-годишниот пациент од Берово, кој почина од сепса: На Ургентен во Скопје бил примен во многу тешка состојба, со знаци за тешка системска инфекција

Редакција
Пациентот од Берово на 23 август е префлен од Клиничката болница во Штип во многу тешка состојба и на респиратор, со знаци за тешка системска...
Македонија

Директорката на КАРИЛ, Мојсовска тврди дека ракометарот Тот немал видливи траги на насилство

Редакција
Директорката на КАРИЛ, Маја Мојсовска потврди дека хрватскиот ракометар Денис Тот бил донесен на Клиниката без видливи траги на насилство. Трагите, како што рече, не...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Клиника за ТОАРИЛУЦ-КАРИЛ со детали за лекувањето на ракометарот Денис Тот: Беше примен без срцева акција и знаци за живот, и без видливи повреди

Редакција
Клиниката за ТОАРИЛУЦ-КАРИЛ денеска ги осуди како што наведуваат сите шпекулации во јавноста во изминатиот ден поврзани со транспарентноста за трагичната смрт на младиот ракометар...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Анестезиологот Мојсова: Не е во колапс здравствениот систем, во колапс се здравствените работници

Редакција
Фејсбук статусот на анестезиологот Маја Мојсова, раководител на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи. Мојсова пишува...
ЖИВОТ

Еден од повредените работници во Макстил на КАРИЛ, тројца на домашно лекување

Редакција
Еден од четворицата повредени работници во несреќата што се случи изутрина во фабриката „Макстил“ во Скопје е згрижен на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно...
Македонија

По крвавиот настан во Гостивар, сопружниците во стабилна состојба, жената имала повеќе од 20 убодни рани

Редакција
Сопружниците С.Р. (54) и Б.Р (60) кои утрово беа пренесени со повреди на скопските клиники, се во стабилна здравствена состојба. Според директорот на клиниката за...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Спасен пациент со мозочен удар со новата комбинирана метода на тромболиза и тромбектомија

Редакција
На пациент кој имал мозочен удар поради запушување на магистрален крвен сад во мозокот, завчера тим лекари невролози, анестезиолози и радиолози, му го спасија животот...
Македонија

Одложено рочиштето за смртта на Никола Саздовски

Редакција
Поради оправдано отсуство на еден од поротниците денешното судско рочиште за обвинетите за смртта на Никола Саздовски е одложено. На претходното рочиште во судот беа презентирани...
ЖИВОТ

По три години пауза, на КАРИЛ успешно трансплантирани бубрези на двајца пациенти од пациент кој доживеал мозочна смрт

Редакција
Горд сум на медицинскиот персонал од Нефрологија и КАРИЛ кои направија неверојатно добра работa, напиша министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук. „Спасија два живота,...
Македонија

Лекарска комора: Насилството во здравството е многу почеста појава отколку што се зборува за неа

Редакција
Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ во кој во утринските часови било физички и вербално нападнато...