еМагазин

Tag : комисии

Македонија ТОП СТОРИИ

Османи: Разликите се во нијанси по прашањето за Гоце Делчев

Редакција
Прашањето за Гоце Делчев е отворено во комисиите уште во ноември минатата година, меѓутоа направени се неколку обиди, изјави на денешната прес-конференција министерот за надворешни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Со 98 гласа „за“ пратениците го изгласаа составот на собраниските комисии

Редакција
Пратениците денеска со 98 гласови за, четири воздржани и ниту еден глас против ја усвоија одлуката за изборот на составот на работните тела на Парламентот,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието може да почне со работа: Постигнат договор помеѓу партиите за распределба на комисиите

Редакција
Најверојатно утре ќе заседава собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата со која претседава пратеникот Костадин Костадинов, од СДСМ и на која на дневен...
Македонија

Цела листа: Кои се првите луѓе на партиските комисии кои се избраа на ЦО на СДСМ

Редакција
Централниот одбор на СДСМ, синоќа ги комплетираше првите луѓе на партиските Комисии на СДСМ. „Го проширивме бројот на Комисии и воведовме нова, Комисија за спроведување...
Македонија

Кадровски промени во ВМРО-ДПМНЕ: Кои се новите претседатели на партиските комисии

Редакција
На вчерашната редовна седница на Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ биле донесени неколку кадровски решенија. По одлука на ИК, а по предлог на комисиите за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се претседателите на комисиите кои одлучуваа за скандалозната распределба на пари во Министерството за култура?

Редакција
Не престануваат реакциите по објавата на резултатите од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година. На конкурсите пристигнаа 5.560...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во комисиите во Собранието и ќе поднесе предлог-закон за амнестија

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во комисии кои треба да обезбедат селективна слобода само за оние кои учествуваа во гласањето за потреба за уставни измени произлезени...