еМагазин

Tag : концесии

Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ја повлече одлуката за спојување на концесиите за Иловица, ризикот е најмалку 1 милијарда евра отштета по меѓународна арбитража

Редакција
Вчера не беше одбиена одлуката за спојување на концесиите, туку се донесе одлука со која престанува да важи претходната одлука за спојување на концесиите. Всушност,...
Македонија ТОП СТОРИИ

СДС ја има целата власт да ја раскине концесијата, исто како што ја споија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на премиерот

Редакција
СДС ја има целата власт да ја раскине концесијата, исто како што ја споија, да престанат да го лажат народот, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата...
Бизнис

Градоначалникот Пецаков најави уредување на плажите на Охридското Езеро и нивно повторно издавање под концесии

Редакција
Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков најави дека Општината ќе спроведе активности за уредување на начинот ка кој ќе се стопанисува со плажите на Охридското Езеро...
Бизнис

Државата наплатува само 8,2 милиони евра годишно за експлоатација на минералните суровини

Редакција
Концесија за користење минерални суровини имаат добиено 264 фирми на кои им се издадени вкупно 358 концесии, со кои е опфатена површина од 349 квадратни...