еМагазин

Tag : коридор 8

Бизнис ТОП СТОРИИ

(Видео+фото) Со експлозија „Бехтел и Енка“ ги почна градежните работи на Коридорот 8 

Редакција
Во село Горна Бањица со експлозија почнаа градежните работи на американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“ за пробивање на трасата на автопатот Гостивар – Букојчани (30,1...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата го назначи Груби за координатор на Коридор 8

Редакција
Поради важноста за реализација на започнатите проекти за изградба на патните правци Скопје – Блаце, Кичево – Букојчани, железницата Кичево – Лин, заедничките гранични контроли...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Го изедоа првиот километар“: Твитер реакции за камен-темелникот за Коридор 8

Редакција
Без градежна механизација и без проект вчера на помпезна свеченост беше означен стартот на изградбата на Коридорот 8 со откривање на табла, на која присуствуваа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Четворица експерти за надзор на Коридорот 8 добиле 900 илјади евра за еден месец, тврди Мицкоски

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во „Само интервју“ на Канал 5 објави нови документи за скандалот со надзорот на Коридорот 8. Четворица експерти, рече, добиле...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„ИРД инженеринг“ понуди најдобар квалитет и цена, велат од Државни патишта за надзорот за изградбата на Коридор 8 и Коридор 10д

Редакција
Јавно претпријатие за државни патишта се огласи во врска со наводите на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ, дека фирмата за надзор на изградба на автопатиштата Коридор 8...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе се забрза ли изградбата на пругата: Коридор 8 дел од мрежата на Европскиот коридор „Западен Балкан-Источен Медитеран”

Редакција
Коридорот 8 влегува во Европскиот коридор за Западен Балкан-Источен Медитеран, како дел од мрежата на главните трансевропски коридори. Одлуката на Европската комисија, овој предлог да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ковачевски се сретна со бугарскиот премиер Донев, разговарале за изградбата на пругата кон Бугарија и енергетската криза

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски и неговиот бугарски колега Галаб Донев денеска имале билатерална средба со фокус на интензивирањето и унапредувањето на соработката меѓу двете земји, информираат...
Бизнис

Изградбата на пругата кон Бугарија ќе продолжи во првиот квартал следната година, најави Бочварски од Софија

Редакција
Министерот за транспорт и врски, Благоја Бочварски очекува постапката за избор на изведувач на првите две фази од пругата со Бугарија да заврши до крај...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Коридорот 8 да биде готов до 2030 година, предвидува Меморандумот кој го потпишаа Македонија, Албанија и Бугарија

Редакција
Министрите за транспорт на Северна Македонија, Бугарија и на Албанија, Благој Бочварски, Христо Алексиев и Белинда Балаку денеска во Софија, потпишаа Меморандум за разбирање за...