еМагазин

Tag : Курти

Македонија ТОП СТОРИИ

Тројца кандидати на странска политичка партија за парламентарните изборите

Редакција
И странска политичка партија има кандидати за престојните парламентарни избори во Македонија. Станува збор за партијата „Самоопределување“ на косовскиот премиер Албин Курти. Кандидатите се македонски...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Самоопределување“ на Курти не може да дејствува политички во Македонија

Редакција
Лавина од реакции предизвика информацијата дека партијата на косовскиот премиер, Албин Курти, „Самоопределување“ станала дел од коалицијата „Европски сојуз за промени“, во која се Алтернатива,...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Советник од партијата на Курти уапсен во Тирана за шверц на дрога

Редакција
Член на Советот на општина Приштина од редовите на владејачката партија на премиерот Албин Курти, е еден од петмината уапсени вчера во Тирана при обид...
Македонија ТОП СТОРИИ

За претседателката на Косово знамето на “голема Албанија“ во Тетово и непочитувањето на државните симболи било недоразбирање

Редакција
Претседателката на Косово, Вјоса Османи вели дека реакциите во Македонија на случувањата на собирите во Чаир и Тетово, за време на посетата на премиерот Албин...
Балкан ТОП СТОРИИ

Србија: Пораките на Курти, Македонија да се приближи на Косово, а да се одалечи од Србија се безобразлук

Редакција
Србија преку директорот на Кацеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, реагираше на изјавите на косовскиот премиер Албин Курти дадени во Тетово: „Скопје да се...
Балкан ТОП СТОРИИ

Откажа заедничката седница на владите на Албанија и Косово, Курти го налути Рама

Редакција
Албанскиот премиер Еди Рама синоќа на вонредна прес-конференција соопшти дека е откажано одржувањето на денешната заедничка седница на владите на Албанија и Косово, што требаше...
Македонија

Курти не кажа кога и дали во Македонија од Косово ќе бидат испорачани двајцата обвинети за „Монструм“

Редакција
Министрите за правда на Владите на Северна Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат и за ова прашање, изјави косовскиот премиер...
Македонија

Заев-Курти: Секое унапредување на односите меѓу соседите, носи стабилност и просперитет за целиот регион

Редакција
Со години наназад нашите држави развиваат одлични билатерални односи и успешна соработка водена од принципите на меѓусебна поддршка и почитување. Секое унапредување на односите меѓу...
Балкан

Падна косовската влада на Курти

Редакција
Косовското Собрание, со 82 гласа „за“, 32 „против“ и еден воздржан, синоќа изгласа недоверба на Владата водена од лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти,...
Балкан ТОП СТОРИИ

Косово конечно ќе добие Влада

Редакција
Се чини дека привршува постизборната голгота на Косово откако партиите Самоопределување на Албин Курти и Демократската лига на Косово на Иса Мустафа постигнаа договор за...