еМагазин

Tag : Лекарска комора

Македонија ТОП СТОРИИ

Лекарите вознемирени, комората бара расветлување на случајот со убиството на докторот во Железара

Редакција
Лекарската комора остро го осудува убиството на доктор што се случи синоќа во скопската населба Железара, кое предизвика силна вознемиреност кај докторската фела. „Истакнуваме дека...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Неоправданиот притисок што се прави врз лекарите, создава услови за нивно заминување од јавното здравство, велат од Лекарска комора

Редакција
Лекарската комора ги осудува јавните вербални навреди, напади и притисоци врз лекарите и лекарската професија, како и неоснованите обвинувања за направена лекарска грешка, што се...
Македонија ТОП СТОРИИ

На 7 години одземена лиценцата на анестезиологот од Тетово, кој објавуваше снимки на пациентки на Тик ток

Редакција
Судот на честа при Лекарската комора на денешната седница донесе одлука за привремено одземање на лиценцата за работа на д-р Ваљтон Дервиши, специјалист анестезиолог, вработен...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лекарска комора го осуди инцидентот во болницата во Тетово, итно ќе се испита случајот

Редакција
Лекарската комора најостро го осуди инцидентот кој се случи во болницата во Тетово, од која видео снимка од пациенти беше објавена на социјалните медиуми. -Барањето...
Македонија

Калина Гривчева Старделова реизбрана за претседател на Лекарската комора

Редакција
Проф. д-р Калина Гривчева Старделова е реизбрана за претседател на Лекарската комора на вчерашната конститутивна седница на Собранието на Комората која се одржа во просториите...
Македонија

Антикорупциска: Лекарската комора да го истражи случајот со директорката Софијанова за телевизиско рекламирање на суплементи

Редакција
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) бара од Лекарската комора да го истражи случајот со директорката на ЈЗУ Клиника за педијатрија, Аспазија Софијанова, која...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Матичните лекари не се во состојба да ги платат казните од Фондот, реагираат од Лекарска комора

Редакција
Почитувањето на позитивните правни прописи во областа на здравството е столб на функционирањето на здравствениот систем во државата што креира оптимални услови за работа на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЗНМ и Лекарска комора

Редакција
Денеска во просториите на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу Здружението на новинари и Лекарската комора со кој се...
ЖИВОТ

Паѓање на коса, промени на кожата: Од Лекарска комората ги објаснуваат симптомите кои се јавуваат по прележување на Ковид-19 и за време на болеста

Редакција
Различни промени на кожата, манифестирани како црвенило, осип, лезии или поинтензивно опаѓање на косата се дел од симптомите кои може да ги предизвика Ковид-19 во...
ЖИВОТ

Пријавете ги докторите кои шират невистини и псевдонауки за вакцинацијата, велат од Лекарска комора

Редакција
Четвртиот бран на Ковид-19 зема сериозен замав, расте притисокот врз здравствениот систем за обезбедување на потребен третман на зголемениот број на новозаболени, велат од Лекарска...