еМагазин

Tag : лидери

Македонија ТОП СТОРИИ

Спасовски и партиските лидери воопшто не разговарале за одложување на изборите

Редакција
Премиерот Оливер Спасовски, по денешната средба со лидерите на поголемите парламентарни партии во врска со состојбата со коронавирусот, истакна дека на неа не разговарале за...
Бизнис

Претседателката на ССК, Aрсовска во Истанбул: 12 светски жени лидери со пораки до Владите на глобално ниво

Редакција
Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска учествува на седница на бордот на Глобалниот комитет на жени лидери. Од овој настан Комитетот...
Македонија

Охрид под „блокада“ поради денешната средба на лидерите од Западен Балкан

Никола Осило
Премиерот Зоран Заев денеска е домаќин на трилатералната работна средба на лидерите од Западен Балкан што денеска ќе се одржи во Охрид. На средбата ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Политичките лидери кај Пендаровски се договорија дека за Македонија нема друг пат, освен ЕУ

Редакција
Лидерите на политичките партии кои вечерва беа на средба кај претседателот Стево Пендаровски стојат зад идејата државата што поскоро да ги почне пристапните преговори со...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

„Корпа“ за Македонија од Советот на министри на ЕУ: Конечната одлука оставена на лидерите

Никола Осило
Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Светски лидери му одадоа почит на Жак Ширак: Со „Марсељезата“ испратен експретседателот на Франција

Никола Осило
Повеќе светски лидери, меѓу кои и рускиот претседател Владимир Путин и поранешниот американски претседател Бил Клинтон денеска присуствуваат на погребот на поранешниот француски претседател Жак...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев и Мицкоски утре на лидерска во Собрание за иднината на СЈО и предвремени парламентарни избори

Редакција
Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утре во Собранието на лидерска средба ќе се обидат да најдат...
Свет

Лидерите на Г20: Да се сузбие нееднаквоста, да се поддржат малите претпријатија

Редакција
Лидерите на земјите членки на Г-20, во завршната декларација од заклучоците од Самитот во Буенос Аирес, ја потврдија нивната посветеност во борбата против нееднаквоста и...
Македонија ТОП СТОРИИ

За САД референдумот е успешен: Политичките лидери да се издигнат над партиските политики

Никола Осило
САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на...