еМагазин

Tag : маратон

Спорт

Се одложува 16-тото издание на Виз Ер Скопски маратон за 4. октомври 2020

Редакција
Вирусот Covid-19 ги одложи и спортските случувања во Македонија. Најголемиот спортски настан во нашата земја, Виз Ер Скопски маратон, се одложува за 4. октомври 2020...
Спорт

Пријави се на Виз Ер Скопски маратон! – најголемиот спортски настан ќе се одржи на 10 мај 2020

Редакција
Во мај се одржа 15. јубилеен Виз Ер Скопски маратон и околу 12.500 учесници излегоа на улиците на Скопје. Тие покажаа дека главниот град и...
Локално

Не била само болката во ногата: Херојот Марко еден час пливал во место поради бранови и струења

Редакција
Малиот Марко Пејчиновски не успеа во обидот да исплива 64 километри. Поради болки во ногата после речиси пет часа во вода и испливани 11 километри...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Марко е херој. Марко е голем херој!“: Твитер се разнежни за малиот Пејчиновски

Редакција
Поради силните болки во ногата, малиот Марко Пејчиновски по изминати 4 часа и 49 минути во водите на Охридското Езеро и минати 11 километри и...
Локално

(ВИДЕО) Силните болки во ногата го натераа малиот Марко да го прекине маратонот

Редакција
По изминати 4 часа и 49 минути во водите на Охридското Езеро и минати 11 километри и 840 метри, малиот Марко Пејчиновски (13) поради големи...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Македонија е со него: Малиот Марко Пејчиновски го стартува 64-километарски маратон за лицата со ретки болести

Редакција
Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски денеска го стартува својот ултра маратон, во кој ќе се обиде да преплива 64 километри во водите на Охридското Езеро од...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Малиот Марко Пејчиновски на Голема Богородица ќе плива маратон од 64 км за лицата со ретки болести

Редакција
Малиот Марко Пејчиновски минатата година направи подвиг за паметење откако за околу девет часа го преплива Охридското Езеро од Св. Наум до Охрид и стана...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „трка“ во коментари: „Повеќе луѓе искочија на скопски маратон отколку на гласање на претседателски избори“

Никола Осило
Голем број позитивни реакции за скопскиот маратон, но и негативни коментари за некултурните возачи кои нервозно свиреа и им го пресекуваа патот на маратонците има...
Да помогнеме

„Биди срцевина, биди херој“: На „Виз ер“ маратонот можете да дарувате крв и да спасите нечиј живот

Редакција
Универзитетската Клиника за хематологија-Скопје ги информира граѓаните дека за време на одржување на Виз Ер скопскиот маратон (4 мај, сабота со почеток во 8.00 часот),...
Спорт

Виз Ер Скопски маратон изненадува со секој чекор: Нови медали за штафетен маратон, прекрасни маици и бесплатни групни тренинзи

Редакција
Низ годините Виз Ер Скопскиот маратон ги урива сите рекорди во поглед на својата организација. Од 1.249 во првата до преку 10.000 тркачи во последната...