еМагазин

Tag : Марс

Техно ТОП СТОРИИ

(Фото) Кинескиот ровер Журонг испрати селфи од Марс

Редакција
Кинескиот ровер Журонг испрати серија нови фотографии од Марс, вклучително и самослик. Фотографиите ги објави Кинеската вселенска агенција на церемонија во чест на успехот на...
Техно ТОП СТОРИИ

(Видео) Мини-хеликоптер на НАСА прв пат леташе на Марс

Редакција
Mалиот хеликоптер „Инџинуити“ успешно летaшe над површината на Марс, објави НАСА. Станува збор за прв контролиран лет на едно летало на друга планета. Хеликоптерот, кој...
Техно ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) НАСА ги објави првите снимки од Марс

Редакција
Американската вселенска агенција (НАСА) објави снимки од роверот „Истрајност“ кој влезе во атмосферата на Марс, се спушти и слета на планетата минатата недела. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
Техно ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Роверот „Истрајност“ на НАСА слета на Марс, ова се првите фотографии

Редакција
Роверот на американската вселенска агенција НАСА „Perservence“ (Истрајност), по седум месеци патување низ вселената, синоќа во 21,56 часот по средноевропско време слета на Марс, сместувајќи...
Техно ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) ОАЕ ја објавија првата фотографија од Марс снимена од сондата Амал

Редакција
Обединети Арапски Емирати (ОАЕ) денеска ја објавија првата фотоградија од Марс, снимена од нивната сонда што кружи околу Црвената планета. На фотографијата снимена на 10...
Техно ТОП СТОРИИ

(Видео) Кинеската сонда „Тјанвен-1“ ја испрати првата фотографија од Марс

Редакција
Кинеската сонда „Тјанвен-1“ ја испрати првата фотографија од Марс, соопшти денеска Кинеската вселенска агенција. Тјанвен-1 беше лансирана во јули и се очекува да влезе во...
Техно ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Емиратите ја лансираа првата ракета на Марс

Редакција
Обединетите Арапски Емирати денеска ја лансираа својата прва мисија на Марс од космодромот во Јапонија, што е исто така прва меѓупланетарна мисија на арапска земја....
Забава

Над 3.000 лица од Македонија ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“

Редакција
Вкупно 3.322 лица од државава досега ги дале своите имиња за да им бидат испратени на Марс со мисијата на НАСА, преку аплицирање на веб...
Техно ТОП СТОРИИ

(Видео) Прв пат снимен звукот на планетата Марс

Редакција
Прв пат во историјата луѓето имаат можност да го чујат звукот на планетата Марс. Сондата „Инсајт“ која од минатата недела се наоѓа на површината на...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Инсајт леталото на НАСА безбедно слета на Марс

Редакција
Беспилотното летало на НАСА Инсајт безбедно слета на Марс со што ја почна својата двегодишна мисија како прв објект дизајниран да ја истражи длабоката внатрешност...