еМагазин

Tag : мир

Свет ТОП СТОРИИ

Добитник на Нобеловата награда за мир, за кој беа номинирани и Заев и Ципрас е премиерот на Етиопија

Редакција
Абиј Ахмед, премиерот на Етиопија, кој стави крај на конфликтот на неговата земја со Еритреја е овогодинешен добитник на Нобеловата награда за мир. Лидерите на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Тинејџерката Грета Тунберг фаворит: Имаат ли Заев и Ципрас шанса за Нобелова награда за мир

Редакција
Кој ќе биде овогодинешниов добитник на Нобеловата награда за мир ќе биде познато во петок, а меѓу номинираните се и македонскиот премиер Зоран Заев и...
Локално

АХВ поднесе кривична пријава против сопственикот на ресторанот „Мир“

Никола Осило
Агенцијата за храна и ветеринарство поднесе кривична пријава против сопственикот на ресторанот „Мир“ во прилепското село Ораовец, кој е лоциран на вештачко езеро, поради сомневање...
Локално

АХВ: Граѓаните да не го посетуваат ресторанот „МИР“ во Прилеп зашто не ги исполнува хигиенските услови

Редакција
Иако Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) поради неисполнување на основните хигиенски услови двапати го затвора ресторанот „МИР“ во Прилеп, кој е лоциран на вештачко...
Локално

Се тепале двајца на еден во автобус на ЈСП

Никола Осило
На 02.09.2019 во 01.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во автобус на ЈСП бр.57на бул.„Крсте Мисирков“ во Скопје, по претходна меѓусебна расправија, бил...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Илјадници муслимани во Бангладеш на молитва за светски мир

Редакција
Вториот по големина муслимански собир во Бангладеш заврши со молитви за светски мир, благосостојба, напредок и братска хармонија во светот. Илјадници верници од Бангладеш и...
Свет ТОП СТОРИИ

Трамп конкуренција на Заев и Ципрас за Нобеловата награда за мир

Редакција
Јапонскиот премиер Шинзо Абе го предложи за кандидат за Нобелова награда за мир, американскиот претседател Доналд Трамп, поради неговата работа за отпочнување дијалог со Северна...
Македонија

(Фото) Бушамауи, Цановски и Ружин кај Ципрас за да го информираат за номинацијата за Нобелова награда за мир

Редакција
Добитничката на Нобеловата награда за мир за 2015 година, Уидидед Бушамауи, ректорот на универзитетот ФО, Нано Ружин и сопственикот на универзитетот, Сефер Цаноски, во Атина...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев и Ципрас номинирани за Нобелова награда за мир

Редакција
Зоран Заев и Алексис Ципрас, премиерите на Македонија и на Грција, се номинрани за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа,...
Свет

Ципрас и Заев со празни раце: Денис Меквеги и Надја Мурад добитници на Нобеловата награда за мир

Редакција
Доктор Денис Меквеги и Надја Мурад се овогодинешните лауреати на Нобеловата награда за мир поради нивните напори за запирање на користењето сексуално насилство како оружје во...