еМагазин

Tag : МНТ

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Претстави на МНТ од денеска ќе можат да се гледаат и онлајн

Редакција
Од денеска ќе можете да гледате престави на Македонскиот народен театар (МНТ) онлајн, информираат од таму. „Со почеток од 20 часот стартуваме онлајн и во...
Ретро ТОП СТОРИИ

МНТ одбележа 75 години: Ретка снимка од стариот театар преполн со публика и овации

Редакција
Имајќи ја зад себе традицијата на патувачките и општинските театри и театрите на други јазици, во Македонија во средината на четириесеттите години започнуваат да се...
Македонија

Владата реши директорката на МНТ да биде казнета поради прославата на „Шверцери“’

Редакција
На вчершаната седница на Владата е усвоена информацијата за настанот од 23 ноември оваа година, кога во Македонскиот народен театар беше организирана прослава по повод...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Многу емоции и убавина на завршниот концерт на „Танец“ во МНТ

Редакција
„Танец“ ја заокружи прославата на 70-годишниот јубилеј со концерт во МНТ, на кој дадоа се од себе за во најдобро светло да се претстават пред...
Македонија

„Шверцери“ во МНТ направиле штета од 3.965 евра

Редакција
Вкупната материјална штета направена во Македонскиот народен театар (МНТ) од навивачката група „Шверцери“ е 3. 965 евра, утврдила надлежната комисија. Штетата мора да се надомести,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Влада: Злоупотребено гостопримството на МНТ, да се плати надомест за штетата од навивачите

Никола Осило
Владата информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

(Видео) Одговорност за „реновирањето“ на МНТ: „Шверцерите“ го понижија Денот на албанската азбука

Никола Осило
Лавина реакции има по прославата на Денот на албанската азбука, кој беше искористен да се протне и прослава на 30-годишниот јубилеј на навивачката група „Шверцери“...
Бизнис

МНТ вработува 20 лица, плати до 27.034 денари

Никола Осило
Националната установа „Македонски народен театар” Скопје објави оглас за вработување на 20 помошно технички лица и едно лице, давател на јавни услуги во културата, на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почина македонскиот актер Славко Нинов

Редакција
По кратко и тешко боледување на 74-годишна возраст почина актерот Славко Нинов (1945-2019), информираат од Македонскиот народен театар (МНТ). “Целиот работен век од 1965 година...
ЖИВОТ

Почина актерката Љупка Арсова Џундева

Редакција
Со голема болка и огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на актерката Љупка Арсова Џундева (1934-2018), тивката дама на македонското актерство, соопштија од Македонски...