еМагазин

Tag : МНТ

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

МНТ хуманитарно ќе го обележи роденденот, парите од преставите одат за Леонид

Редакција
Од Македонскиот народен театар (МНТ) информираат дека хуманитарно ќе го одбележат својот 79. роденден со изведба на претставите „Силјан Штркот Шанца“ и „Сите сме птици“....
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Средствата од продадените билети за две претстави, МНТ ќе ги намени за лекување на Леонид

Редакција
Македонски народен театар (МНТ) хуманитарно ќе го одбележи својот 79. роденден со изведба на претставите „Силјан Штркот Шанца“ и „Сите сме птици“. Средствата од продадените...
Забава ТОП СТОРИИ

Во МНТ гостува монобајката „Презимето на розата“ во изведба и режија на Оливера Балашевиќ

Редакција
На големата сцена во Македонскиот народен театар (МНТ) на 15. март 2024 година со почеток во 20 часот ќе гостува монобајката „Презимето на розата“, во...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Никола Ристановски ја доби наградата „Борисав Станковиќ“ за најдобар актер

Редакција
Наградата „Борисав Станковиќ“ на 43. Интернационален театарски фестивал „Борини позоришни дани“, за најдобра машка улога му се доделува на Никола Ристановски за ликот на д-р...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Белградско драмско позориште гостува во МНТ со „Лет над кукавичкото гнездо“ во која игра Бјелогрлиќ

Редакција
На сцената на Македонскиот народен театар на 4 и 5 октомври со почеток во 20:00 часот ќе гостува Белградско драмско позориште од Белград со претставата...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Македонската актерка Дарја Ризова најдобра меѓународна актерка во Турција

Редакција
Со затворањето на театарската сезона 2021-2022 година, жирито на Јени Тијатро Дергиси (Yeni Tiyatro Dergisi), во селекција на повеќе од 200 театарски претстави, го објави...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

МНТ: Со огромно жалење и неверување известуваме дека нашиот актер Славиша Кајевски трагично го загуби својот живот

Редакција
Со огромно жалење и неверување известуваме дека нашиот актер Славиша Кајевски трагично го загуби својот живот, информираат од НУ Македонски народен театар. Кајевски е роден...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Претстави на МНТ од денеска ќе можат да се гледаат и онлајн

Редакција
Од денеска ќе можете да гледате престави на Македонскиот народен театар (МНТ) онлајн, информираат од таму. „Со почеток од 20 часот стартуваме онлајн и во...
Ретро ТОП СТОРИИ

МНТ одбележа 75 години: Ретка снимка од стариот театар преполн со публика и овации

Редакција
Имајќи ја зад себе традицијата на патувачките и општинските театри и театрите на други јазици, во Македонија во средината на четириесеттите години започнуваат да се...
Македонија

Владата реши директорката на МНТ да биде казнета поради прославата на „Шверцери“’

Редакција
На вчершаната седница на Владата е усвоена информацијата за настанот од 23 ноември оваа година, кога во Македонскиот народен театар беше организирана прослава по повод...