еМагазин

Tag : мпц

ЖИВОТ

(Фото) Монашење во Водоча

Редакција
На празникот Воскресение Христово, во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, Митрополитот Струмички Наум ги замонаши сестра Христина и сестра Григорија, информираа од...
ЖИВОТ

Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

Редакција
Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово...
ЖИВОТ

Црквите и ИВЗ заеднички против предлог-законот за прекинување на бременоста

Никола Осило
МПЦ, Католичката црква, Исламската верска заедница и други религиозни организации денеска преку заедничко соопштение го изразија својот став против предлог-законот за прекинување на бременоста, тема...
Македонија

Честитки за потпишување на Протоколот за влез на Македонија во НАТО и од МПЦ и ИВЗ

Редакција
Честитки за потпишувањето на протоколот за пристапување на нашата земја во НАТО и заедничка изразена верба дека тоа носи траен мир за Република Македонија и...
Македонија

Рускиот весник Комерсант: Со уставните измени во Македонија, отворен и е патот во НАТО и ЕУ, но и за автокефалност на МПЦ

Редакција
Со усвојувањето на уставните измени во Скопје, со кои е променето името на државата во Република Северна Македонија, на оваа држава и се отвораат вратите...
Македонија ТОП СТОРИИ

МПЦ против менување на името на црквата и на државата

Редакција
Архиепископскиот црковно-народен собор (АЦНС) на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) на редовната годишна седница што вчера и денеска се одржуваше во манастирскиот комплекс...
Македонија

За СПЦ Македонците биле неиспилени Северномакедонци, а Македонија измислена државичка

Редакција
Веќе нема никакви дилеми што е главната причина за отпорот на СПЦ за признавање на автокефална црква во Македонија. Грчкиот интернет портал „Ромфеа“ го објави...