еМагазин

Tag : мпц

Македонија ТОП СТОРИИ

23-годишник од Мала Речица е вториот осомничен за симнувањето на знамето на МПЦ на Попова Шапка

Редакција
23-годишник од Мала Речица е вториот осомничен за симнувањето на знамето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија во манастирот „Свети Наум Охридски Чудотворец“ на...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Симнато знаме на МПЦ од храмот на Попова Шапка и ставено знамето на Албанија

Редакција
Инцидент се случи вчера во дворот на храмот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Св.Наум Охридски Чудотворец, на Попова Шапка. Две лица го симнаа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Имаме информации дека луѓе од МПЦ, бизнис заедницата и партиите соработуваат со руски служби, вели Пендаровски

Редакција
Никој не може да го оспори правото на црквата да протестира, секој има уставно право на тоа, но според информациите што доаѓаат на овие теми,...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВО ЖИВО) Сенароден собир на МПЦ-ОА

Редакција
Пред Соборниот храм во Скопје почна сенародниот собир во организација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Истиот следете го во живо преку линк на...
Македонија

Денеска сенароден собир на МПЦ – ОА против законите за родова еднаквост и за матична евиденција

Редакција
Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска организира сенароден собир во знак на протест поради односот на власта кон нивното барање за повлекување од собраниска...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сабор на СПЦ: Донесена одлука за доделување на канонски отпуст на ПОА и интегрирање во МПЦ-ОА

Редакција
На овогодишното заседание на Светиот архиерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) особено внимание беше посветено на темата за конечното решавање на канонскиот статус на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Митрополит Тимотеј: Го очекуваме доаѓањето на вселенскиот патријарх и доделувањето на томосот

Редакција
Со празничната литургија во чест на светиот Партениј Лампсакиски, утрово во Бигорската обител чиноначалствуваше митрополитот на Имврос и Тенедос г. Кирил, во сослужение со митрополитот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Романската православна црква очекува Вселенската патријаршија да издаде конечен томос за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА

Редакција
Откако на 9 овој месец, Светиот Синод на Романската православна црква (РПЦ) соопшти дека „го одобрува признавањето на автокефалност доделена на Православната црква во Република...
Македонија ТОП СТОРИИ

Чешко-словачката црква ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА под името „Православна црква на Северна Македонија“

Редакција
Светиот синод на Православната црква на Чешка и Словачка минатата недела донесе одлука за „признавање на автокефалноста на Православната црква на Северна Македонија“, објави порталот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Романската православна црква ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА

Редакција
Светиот синод на Романската православна црква донесе одлука за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА според томосот издаден од СПЦ на 5 јуни 2022 година. Според вчерашната одлука...