еМагазин

Tag : наставници

Македонија ТОП СТОРИИ

Просветните работници бараат да не се спојуваат наставните предмети и да им се зголемат платите

Редакција
Независниот синдикат за образование и НСОН денеска во Скопје одржаа протест, како што нагласија, во интерес на правата на просветните работници и побараа да не...
Македонија ТОП СТОРИИ

Наставниците од септември ќе земаат за 15% поголема плата

Редакција
Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука (МОН) потпишаа Спогодба за повисоки плати во основното и средното образование...
Македонија

Во случај на судир на две права, предност треба да им се даде на правата на детето, вели Зибери за штрајкот

Редакција
Од почетокот на генералниот штрајк на 11 април, Народниот правобранител досега примил четири до пет претставки – сите поплаки од родители зошто не се во...
Македонија

Со лична и колективна дискредитација не се доаѓа до запирање на штрајкот, вели Неделков

Редакција
Со лична и колективна дискредитација не се доаѓа до решение и запирање на штрајкот во градинките и училиштата, пишува претседателот на Синдикатот за образование, наука...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ковачевски: Настава мора да се организира и за време на штрајк, апелирам на дијалог за да изнајдеме решение

Редакција
Ги повикувам наставниците од основните и средните училишта да ги стават интересите на децата на прво место и да се погрижат да не се наруши...
Македонија ТОП СТОРИИ

Училиштата и градинките нема да се затворат, но нема кој да предава и да воспитува – штрајкот ќе трае додека не се постигне договор

Редакција
Штрајкот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) почнува утре, а ќе се одвива во сите установи на национално ниво во дејностите детска...
Македонија

Вакцинирани околу 75% наставници, околу 2% ученици следат онлајн-настава

Редакција
Околу 75 отсто наставници во училиштата се вакцинирани, а настава на далечина следат околу два процента од учениците, соопшти Министерството за образование и наука (МОН)....
Балкан

Во Грција можна задолжителна вакцинација и за поповите и наставниците

Редакција
Портпаролот на грчката Влада, Јанис Иконому, ја остави отворена можноста, задолжителната вакцинација, доколку е потребно, да се прошири и за други категории како што се...
Македонија

Само 0,01% од учениците и наставниците се моментално позитивни на Ковид-19, велат од МОН

Редакција
Според податоците на Министерството за образование и наука (МОН), добиени од раководствата на училиштата на 2 септември, меѓу учениците, само 0,01 процент се активни случаи...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Истражување на УНИЦЕФ: 99% од наставниците потврдиле дека онлјан наставата се одржува редовно и според распоред

Редакција
Организацијата на целокупниот наставен процес во учебната години 2020/21 е значително подобрен во споредба со минатата година, покажува обемното компаративно истражување на Реактор изработено по...