еМагазин

Tag : нбрм

МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

27. роденден: Како се роди денарот

Редакција
Македонски денар денеска го слави 27. роденден. Воведен е на 26. април 1992 година. Монетарна самостојност на Велигден Република Македонија монетарно се осамостоила на 26.
Бизнис

НБРМ: Во третиот квартал растот на економијата над очекуваното, во четвртиот продолжуваат поволните движења

Редакција
Растот на економијата во третиот квартал од минатата година е над проекцијата на Народната банка на Република Македонија, а НБРМ очекува поволните движења во економијата
Бизнис

Извештај на ММФ за Македонија за 2018 година: Монетарната политика е соодветна, а банкарскиот систем е стабилен

Редакција
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во извештајот за Република Македонија за 2018 година објавен денеска ја оценува поставеноста на монетарната политика како соодветна, а банкарскиот сектор
Бизнис ТОП СТОРИИ

Заштедите растат, доказ дека граѓаните веруваат на банките

Редакција
Банкарскиот систем мирно и стабилно ги надминува сите турбуленции кои во изминатава година внесоа неизвесност во светот на домашните финансии, навлегувајќи во 2019 година со
ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

НБРМ ја објави првата едукативна игра за финансиско едуцирање на младата популација

Никола Осило
Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека ја објави првата едукативна игра за финансиско едуцирање на младата популација во земјава со наслов „Заработете
Бизнис

Неколку големи клиенти ги набилдаа „лошите“ кредити кај банките

Никола Осило
Во второто тримесечје од годинава дојде раст на нефункционалните кредити од 2,1%, покажуваат најновите податоци на Народната банка. „Овој раст беше повеќе присутен во корпоративното
Бизнис ТОП СТОРИИ

НБРМ: Растот на економијата помал од очекуваното

Редакција
Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ на редовната седница и одлучи да ја задржи каматната стапка на благајничките записи на нивото од 2,75 отсто.
Бизнис ТОП СТОРИИ

МИ-ДА го доби тендерот на НБРМ за набавка на четири возила

Никола Осило
Народна банка на Република Македонија по распишаниот тендер на набавка на 4 моторни возила (еден пикап и три патнички возила) склучи два договори со друштвото
Бизнис

НБРМ: Нови правила за работа на менувачниците

Никола Осило
На денешната седница, Советот на Народната банка донесе Одлука за изменување на Одлуката за менувачките работи. Одлуката којашто се однесува на обврската на овластените менувачи
Бизнис

НБРМ: Банките „великодушни“ за кредити на граѓаните, „скромни“ за компаниите

Никола Осило
Советот на Народната банка на Република Македонија денес ја одржа својата петнаесетта седница на која беше разгледан Извештајот за ризиците во банкарскиот систем во Република