еМагазин

Tag : нуклеарно

Свет ТОП СТОРИИ

Белорусија прифати да распореди руско тактичко нуклеарно оружје на својата територија

Редакција
Белорусија денеска одговори дека одлучила да го прифати руското тактичко нуклеарно оружје по долгогодишниот притисок од САД и нивните сојузници, насочен кон промена на политичката...
Свет ТОП СТОРИИ

Русија ќе распореди нуклеарно оружје во Белорусија, најави Путин

Редакција
Русија ја зеде Белорусија за „нуклеарен заложник“, оцени денеска Киев, откако рускиот претседател Владимир Путин најави распоредување нуклеарно оружје на белоруска територија. „Кремљ ја зеде...
Свет ТОП СТОРИИ

Москва ќе употреби нуклеарно оружје само ако е загрозена Русија, не поради Украина

Редакција
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков во интервју за американската телевизија Пи-Би-Ес (ПБС) изјави дека Русија ќе посегне по нуклеарно оружје само ако нејзиното постоење е...
Свет ТОП СТОРИИ

За прв пат во светот: Стапи во сила Договорот за забрана на нуклеарното оружје

Редакција
Портпаролот на Кабинетот на генералниот секретар на Обединетите нации, Стефан Дујариќ, соопшти дека стапи во сила Договорот за забрана на нуклеарното оружје (TPNW), јави агенцијата...