еМагазин

Tag : опрема

ЖИВОТ

Клиника за пулмологија со нов дијагностички центар и опрема

Редакција
На Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија во Скопје денеска се отвори нов дијагностички центар. Центарот е опремен со нова медицинска опрема во вредност од...
Локално

Штипската болница доби нова медицинска опрема

Редакција
Клиничката болница во Штип доби нова медицинска опрема – лапараскопска и ендоскопска опрема, нов ултразвук колор доплер апарат со две сонди и цисто-уретроскопски сет. Новата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија ја одбила Украина за донација на нова воена опрема

Редакција
Украина испратила ново барање за донација на воена опрема, но Македонија одговорила негативно, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска на брифинг со новинарите. Опремата која...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Со нова медицинска опрема за генетско испитување во МАНУ, резултатите готови за еден ден

Редакција
Во Македонската академија за наука и уметност (МАНУ) денеска беше презентирана нова апаратура за генетско испитување. Сега со помош на најмодерната и најсофистицирана опрема, резултатите од...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Нова опрема во ГОБ „8-ми Септември“, ќе се намали чекањето за мамографија, ултразвук и томографија

Редакција
Три нови сали со нова опрема и апарати за интервентната кардиологија, радиологија и оториноларингологија се пуштени денеска во ГОБ „8-ми Септември“. Нивното користење се очекува...
Локално

Граѓаните ќе може да ја видат опремата на АРМ која ќе биде дел од големата меѓународна воена вежба „Брз одговор 23“

Редакција
Утре (21.05.2023 година), во Куманово, на спортскиот аеродром „Аџитепе“ во периодот од 11 до 14 часот, ќе се реализира отворена приказ на средства и опрема...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од утре задолжително зимска опрема во возилата

Редакција
Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека од утре, 15 ноември до 15 март, задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема во возилата. Мерката...
Свет ТОП СТОРИИ

Македонија ќе донира воени средства и опрема за вооружените сили на Украина

Редакција
Владата на Македонија се придружува на сеопфатната поддршка на сојузниците во НАТО и партнерите во ЕУ, и донесе одлука за донација на воени средства и...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Брако“ донираше медицинска опрема на Детското одделение во велешката болница

Редакција
Денеска (12 јануари 2022 ), претставници на „Брако“ во име на здравствената грижа за заедницата, овој пат за најмладите пациенти, донираа медицинска опрема наменета токму...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од денеска задолжително поседување на зимска опрема во возилата

Редакција
Од денеска, па до 15 март е задолжително поседувањето пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возило, велосипед и запрежно...