еМагазин

Tag : органи

Македонија ТОП СТОРИИ

Сите сме донори на органи доколку не се изјасниме спротивно на нотар, но семејството го има последниот збор

Редакција
Националниот координатор за трансплатација Маја Мојсова, по повод првата трансплантација на срце во државата, порача дека ова немало да биде успешно без семејството што го...
Македонија

Филипче упати апел да се зголеми свесноста за донирање на органи

Редакција
На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во два часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54-годишниот пациент Иван...
Да помогнеме

Недостасуваат пет ќебиња и пет јоргани за куќата која „Проект среќа“ ја изгради за социјално загрозено семејство

Редакција
„Проект среќа“ информираа дека првата куќа оод големиот проект #ТополДомЗаСите ја завршуваат во среда, но недостасуваат пет ќебиња и пет јоргани. „Ја предаваме куќата на...
ЖИВОТ

Спасовски: Дел од исчезнатите, завршуваат како самоубиства

Редакција
Ниту има случај на киднапирање, ниту, пак, на лицата што во последните неколку случаи си го одземаа животот им недостигале органи. Тоа го потврди судска...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Моментално нај тражени органи се муда„: Твитер „експлодира“ за наводните трговци со органи во Скопје

Редакција
Масовната хистерија што се создаде со лажните информации дека во Скопје постојат наводни трговци со органи стана хит на социјалните мрежи. Ви пренесуваме дел од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Спасовски демантира дека луѓе се наоѓаат без органи и гарантира за безбедноста на граѓаните

Редакција
Граѓаните немаат за што да бидат загрижени во однос на безбедноста, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. „Бројот на исчезнати лица се намалува...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

По исчезнувањето на неколку лица во Скопје: На социјалните мрежи се шири паника за сериски убиец и трговци со органи

Редакција
По исчезнувањето на неколку лица во Скопје, од кои дел се пронајдени мртви, во недостаток на официјални информации и повеќе детали, молскавично одредни лица на...