еМагазин

Tag : пченица

Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата забрани извоз на пченица, инспектори ќе „бараат“ скриени залихи храна

Редакција
На вчерашната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за увоз и извоз на прехранбени производи. Во информацијата се истакнува дека работната група сочинета од...
Бизнис

МШЗВ: Земјоделците да не манипулираат со цената на пченицата

Редакција
МЗШВ апелира земјоделците да не шират дезинформации околу откупната цена на пченицата. Трајан Димковски, шефот на кабинет на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство рече...
Бизнис

Земјоделците го демантираат МЗШВ: Цената на пченицата максимум 8,5 денари

Редакција
Не точно дека откупната цена на пченицата се движи од девет до 10,5 денари за килограм како што соопшти вчера Министерството за земјоделство. Не сме...
Бизнис

Жетвата заврши, пченицата се откупува по цена од 9 до 10,5 денари по килограм

Редакција
Жетвата на пченицата заврши на сите засеани 78.000 хектари, а просечениот принос е околу 3.500 килограми по хектар, информираат од Министерство за земјоделство, шумарство и...