еМагазин

Tag : петок

ЖИВОТ

Петок за православните, а понеделник за сите граѓани се неработни денови за Велигден

Редакција
Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците Велики Петок, петок пред Велигден, е неработен ден за граѓаните од православна...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Велипеток, најтешкиот ден во годината

Редакција
Велипеток е денот на Христовите страданија. Тие започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велипеток. Тие се случувале доцна во ноќта...