еМагазин

Tag : Петре М. Андреевски

МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Фото) Цитати од Конески, Мисирков, Прличев, Рацин, Андреевски… испишани на Кале, Собрание, Самуилова твтрдина

Редакција
Преку видео проекции на повеќе објекти во државата синоќа беа испишани цитати за македонскиот јазик, идентитет и култура во чест на одбележувањето на Денот на...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Петре М. Андреевски продолжува да „живее“ во неговата Слоештица и преку изложба во новоотворениот Мултифункционален центар

Редакција
Слоештица – селото со име за цел еден свет, минатите денови ги пречека гостите од ЕУ и прекуграничниот регион со Албанија на свечена конференција по...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

„Арс Ламина“ објави ексклузивни изданија од Петре М. Андреевски, илустрирани од неговата внука Воскресија Андреевска

Редакција
Ексклузивни изданија на делата на Петре М. Андреевски, илустрирани од неговата внука Воскресија Андреевска, излегоа од печат во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Реобјавен познатиот роман „Небеска Тимјановна“ од Петре М. Андреевски

Редакција
Во издание на Издавачки центар ТРИ деновиве излезе од печат познатиот роман „Небеска Тимјановна“ на македонскиот поет и раскажувач Петре М. Андреевски. Овој роман се...