еМагазин

Tag : политика

Македонија

Синоличка Трпкова: Се’ одеше добро додека не се вмешаа партиите, нивните токсични политики и мозоци

Редакција
Фејсбук статусот на актерката Синоличка Трпкова, за актуелната состојба со корона-кризата во Македонија предизвика лавина од позитивни реакции на социјалните мрежи. „Се’ одеше добро додека...
МОЈ СТАВ

Патот до „моќ“ на ромските политички партии

Редакција
Овие избори, покрај фокусот на домашните реформи ќе го стават и на меѓународните односи на земјата. Позицијата и политичката програма на СДСМ останува цврста и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил вицепремиерот Кочо Анѓушев, кој најави повлекување од политиката

Редакција
Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев по изборите напролет најавува повлекување од политиката и враќање на бизнисот. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист кој го...
Македонија

Му се враќа на бизнисот: Анѓушев по изборите, ќе се збогува со политиката

Редакција
Во емисијата Топ тема на телевизијата Телма, вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев најави повлекување од политиката, и после изборите, без оглед на нивниот исход,...
Техно ТОП СТОРИИ

Браво: Нема веќе политички огласи на Твитер

Редакција
Компанијата „Твитер“ денеска соопшти дека ќе ги забрани сите видови политичко огласување на оваа социјална мрежа ширум светот. Извршниот директор на компанијата Џек Дорси на...
Македонија

Заев за „Политика“: Сонот за членство во ЕУ не е срушен

Редакција
Сонот за членство во ЕУ не е срушен. Другата опција се национализмот, радикализмот, неизвесноста и враќање назад во проблематичното и мрачно време во кое никој...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Има ли нешто повредно од децата?!

Редакција
Д-р Арбен Таравари Гледам фотографија од поголемиот син, кога беше бебе. Речиси занемен пред невиноста на неговиот поглед кој зрачи со праведност. Погледот на едно...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Моралот во политиката

Редакција
Д-р Арбен Таравари Политиката не е бизнис, политиката не треба да биде ниту земјиште за чија што тапија луѓето треба да се убиваат. Политиката не...
Македонија

Српска „Политика“: Груевски ги раскарува Америка и Русија

Редакција
Додека официјално се тврди дека избеганиот поранешен македонски премиер Никола Груевски е во Будимпешта, во некои написи се шпекулира и дека отпатувал во Русија или...
Балкан

Кулоглу од Сириза: Во Грција нема македонска нација од којa се откажуваме, има северни Грци кои се нарекуваат Македонци

Редакција
Грчкиот европратеник од Сириза и долгогодишен новинар, Стелиос Кулоглу, во разговор за МИА вели дека нема сомнеж дека Преспанскиот договор ќе помине во Грција и...