еМагазин

Tag : повик

БАШ НИ Е ЌЕФ

Отворен повик за донирање на мобилната библиотека „Реад на тркала“

Редакција
Регионалниот проект „Регионална мрежа за културна разновидност“ – (РЕАД) финансиран од ЕУ, објавува повик за донирање на мобилната библиотека „РЕАД на тркала“ (READ on Wheels)...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Македонија 2025 објави повик за обука на наставници за ефективна настава по природни науки

Редакција
Македонија2025 објавува единствена можност за обука на 20-25 наставници по природни науки во основните училишта во Македонија, информираат од таму. Обуката се реализира како дел...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Јавноста не треба да се доведува во заблуда со објава на неточни „предвидувања“, шпекулации и невистини, велат од Државна лотарија

Редакција
Акционерското друштво за приредување игри на среќа Државна лотарија на Република Северна Македонија е на удар на обвинувања врз основа на неточни „предвидувања“ коишто се...
Локално ТОП СТОРИИ

Романски државјанин спасен преку бројот 112 во соработка на македонските и грчките служби

Редакција
Романски државјанин кој имал проблеми со срцето, а престојувал во Гевгелија, е спасен преку Единствен број за итни случаи 112 во соработка на македонските и...
Бизнис

Македонија2025 доделува три стипендии за кариерно усовршување на извршни директори и менаџери во САД

Редакција
Меѓународната невладина организација Македонија2025 го објави повикот за аплицирање на престижната Програма за извршни директори – Зафировски, преку која се доделуваат три стипендии за светски...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поништен повикот за субвенции за нови авиолинии

Редакција
Поништен е повикот за субвенционирани летови од двата аеродрома во државава и ќе биде распишан нов. Комисијата за евалуација на понудите што на повикот ги...
Техно

Отворен вториот повик за млади за учество во работата на Ино Фаб Лаб

Редакција
Ино Фаб Лаб го отвори повикот за млади на возраст од 15-29 години за учество во работата на првиот Фаб Лаб во нашата земја! Ино...
Локално ТОП СТОРИИ

Истекува рокот на вториот јавен повик на Град Скопје, ниту еден возач од „Слобода превоз“ и „Макекспрес превоз“ не се пријавил на повикот

Редакција
Денеска истекува рокот за пријавување на вториот јавен повик на Град Скопје за приватните автобуски превозници за линиите 9, 11 и 12. Од „Слобода превоз“...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Град Скопје утре ќе објави нов јавен повик за приватни превозници, „Слобода превоз“ и Макекспрес“ нема да можат да аплицираат

Редакција
Градот Скопје утре ќе објави јавен повик за приватни автобуски превозници на линиите со број 20 и 22. Единствена разлика, како што информираат од Градот...
Македонија

Се воведува европскиот број за итни повици 112, за во случај на несреќа граѓаните да го пријават настанот

Редакција
Во употреба се воведува европскиот број за итни повици Е-112. Во случај на нерсреќа, граѓаните ќе можат да се јават на овој број и да...