еМагазин

Tag : празник

Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Подзаборавени снимки од „Вардар филм“ за големината на 11 Октомври

Никола Осило
Во Македонија се уште има живи сведоци на почетокот на организираната борба против фашистичкиот окупатор на 11 октомври 1941 година кога пукна првата пушка во
Македонија ТОП СТОРИИ

За многу години: Христијаните го слават празникот Голема Богородица

Никола Осило
Меѓу дванаесетте големи христијански празници спаѓа и празникот Успение на Пресвета Богородица, во народот попознат како Голема Богородица. Поради големиот култ што го има мајката
ЖИВОТ

Голема Богородица – 28 август, неработен ден за православните верници

Никола Осило
Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) – 28 август (среда) е неработен ден за граѓаните од православна верисповед во Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството
Македонија ТОП СТОРИИ

За многу години: Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Никола Осило
Верниците од исламска вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалаци од зора до зајдисонце,
ЖИВОТ

Цветници: Кое е значењето на празникот и зошто се слави

Редакција
Цветници или (Врбица) секогаш е пред почетокот на Страдалната недела, односно една недела пред Велигден, а го означува влегувањето на Исус Христос во Еураслим. „По
Балкан

(ВИДЕО) Приведен маж кој се обиде да стигне до грчкиот претседател

Редакција
По завршувањето на свечената литургија во атински храм по повод националниот празник на Грција и по интонирањето на грчката химна, во моментите кога шефот на
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Прочка е смислата на верата: Прости и нека ти биде простено

Редакција
Денеска верниците го прославуваат големиот христијански празник Прочка или Велики Поклади на кој верниците треба да си простат меѓу себе пред почетокот на Велигденскиот пост.
Локално

Масовна тепачка на прослава на верскиот празник Митровден

Никола Осило
На 08.11.2018 година околу 12.00 часот во СВР Струмица било пријавено дека во дворот на црквата „Св.Димитрија“ во село Баница, струмичко, за време на прослава