еМагазин

Tag : празник

МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Зошто ги славиме Свети Кирил и Методиј

Редакција
Денеска во Македонија се одбележува Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј, кои се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

За празникот сончево и топло, за викендот повремено дожд

Редакција
Во следните два дена ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност и со благ пораст на дневната температура, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи....
Балкан ТОП СТОРИИ

Партијата на Борисов предложи денот на Св. Кирил и Методиј – 24 мај, да биде национален празник на Бугарија наместо 3 март

Редакција
Предлогот на најголемата опозициска партија во 47. Народно собрание на Бугарија, 24 мај да биде национален празник и да се замени 3 март, денот на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Божиќен расказ за Христовото раѓање: Смислата на празникот е спротивно на се што правиме

Редакција
Ми раскажуваше божиќната ѕвезда, дека најмногу го сака ова годишно време, кога се приближува денот на Христовото Раѓање. Ѕвездата кажува: Во целиот свет се слави....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Значењето на Бадник: Првите гласници на празникот се децата коледари, известувачи за Божиќ

Редакција
Бадник е денот пред Божик. Празник пред празникот. Најава на празникот. Очекување на Христовото раѓање. Првите весници на празникот се децата коледари. А весник или...
ЖИВОТ

Празникот Голема Богородица 28 август – неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Редакција
Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица 28 август (сабота) е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика....
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија го чествува големиот македонски празник Илинден

Редакција
Сто и осумнаесет години од Крушевската република и 77 години од Првото заседание на АСНОМ се одбележуваат денеска на на 2 Август – Денот на...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Зошто ги славиме македонските и сесловенски просветители, Светите браќа Кирил и Методиј

Редакција
Наместо традиционално, со богата програма и настани, и оваа година, поради пандемијата со Ковид-19, поинаку ќе биде одбележан 24 Мај – Денот на сесловенските просветители...
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Спектакл за 1 Мај во Скопје во 1960 година: Работниците денес без причина за празнување

Редакција
Со огромна парада накитена со транспаренти „Пролетери од сите земји соединете се“ и работници од речиси сите градови во земјава се славеше празникот на трудот...
Локално

Слаба посетеност на Охрид за празникот

Редакција
Oхрид за продолжениот викенд по повод велигденските и првомајските празници барем малку наликува на туристички центар. Има раздвиженост низ градот, на Кејот на Охридското Езеро,...