еМагазин

Tag : премин

Балкан ТОП СТОРИИ

Грција на 1 јули ќе ја отвори границата кон Македонија само на преминот Евзони

Редакција
Копнените граници со Македонија и Албанија, Грција ќе ги отвори на 1 јули, а не на 15 јуни како што првично беше најавено, а ќе...
Македонија

Полицаец лишен од слобода, на странци им зел 20 евра

Редакција
Полицаец вработен во Полициската станица за граничен премин и гранична надзор Стрезимир вчера бил лишен од слобода поради сомнение дека ја злоупотребил службената должност. Тој...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Граничните и царинските контроли со Србија ќе се поминуваат со едно застанување

Редакција
На ГП Табановце – Прешево од денеска се поминува со едно чекање на заедничката испостава што ја воспоставија граничните служби од Северна Македонија и од...
Локално

На граничниот премин Табановце се чека околу еден час

Никола Осило
Зголемена фреквенција на возила има денеска на граничниот премин Табановце, каде времето на чекање за излез од државата е околу 60 минути, соопшти Автомото сојузот...
Македонија

„Македонски бран“: На граничниот премин „Богородица“ за излез се чека до половина час

Никола Осило
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, а зголемна е и фрекфенцијата на граничните премини Богородица и Табановце, информираат од...
Македонија

Новото име на државата поставено и на сигналната табла на граничниот премин Делчево

Редакција
Новото име на државата, Република Северна Македонија веќе е поставено и на сообраќајните табли во близина на граничниот премин Делчево од македонска страна. Таблите како...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои институции први ќе го користат новото име „Република Северна Македонија“: „Република Македонија“ симната од зградата на Владата

Редакција
Отстранети се буквите „Влада на Република Македонија“ од зградата на Владата, објави порталот Сакам да кажам. Владата, Министерството за надворешни работи, Министерството за одбрана и...
Македонија

Во колони се чека за премин на македонско – бугарската граница: 6.000 Македонци денеска заминаа на скијање

Редакција
На граничниот премин „Деве Баир“ денеска е зголемена фреквенцијата на возила кои ја преминуваат македонско-бугарската граница. Возилата чекаат за премин во колони. Задржувањето од македонска...
Македонија ТОП СТОРИИ

Груевски избегал од Македонија преку див премин

Никола Осило
Поранешниот премиер Никола Груевски територијата на Република Македонија ја нема напуштено на кој било граничен премин. Сослушани се и сведоци, но за да не наштетам...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Граничниот премин „Маркова нога“ ќе биде отворен до 2023 година

Редакција
До 2023 година треба да биде отворен граничниот премин „Маркова нога“ меѓу Македонија и Грција, а целиот проект, вклучувајќи ги сите неопходни инфраструктурни активности, се...