еМагазин

Tag : Преспанско езеро

Македонија ТОП СТОРИИ

НАСА: Преспанското Езеро од 1984 до 2020 загуби 7% од површината 

Редакција
Преспанското Езеро, кое се протега од околу 260 квадратни километри, што е повеќе од двојно од територијата на Париз, изгуби седум отсто од својата површина...
Локално

Запленети над 1.100 метри мрежа и околу 100 килограми риба во Преспанското езеро

Редакција
Ноќеска во периодот од 00:20 до 07:00 часот во координирана акција на полициски службеници од Мобилната единица за компензаторни мерки при ОГРМ, БЈБ во соработка...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) Од птичји грип угинале над 500 пеликани во грчкиот дел на Преспанско Езеро

Редакција
Деновиве во Преспанско Езеро во Грција беа пронајдени повеќе од 500 мртви пеликани, информираат од Македонско еколошко друштво (МЕД). “Пеликаните беа забележани од страна на...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Водостојот во Преспанското Езеро зголемен за 19 сантиметри, но состојбата се уште аларматна

Редакција
Нивото на водата во Преспанското Езеро е зголемено 17 до 19 сантиметри по последните врнежи од дожд и снег, кои го зафатија регионот на Преспа....
Локално ТОП СТОРИИ

За една четвртина намален бројот на водни птици на Преспанското Езеро

Редакција
Речиси за една четвртина е намален бројот на водни птици, кои живеат и го надлетуваат Преспанското Езеро, покажуваат податоците од зимското пребројување на Македонското еколошко...
Локално

Обезбедени првични 80 милиони денари за спасување на Преспанско Езеро

Редакција
Премиерот Зоран Заев, заедно со градоначалникот на Ресен, Живко Гошаревски, посетата на Преспанскиот регион ја искористи и за увид и обиколка на Преспанското Езеро за...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Охрид СОС собраа 5.522 потписи за итни мерки за спас на Преспанско Езеро

Редакција
На 27 ноември 2020 година до Владата и Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) поднесовме 5.522 потписи од петицијата: “Барање за преземање итни...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Конечно убава вест: Зголемен водостојот на Преспанското Езеро

Редакција
За два сантиметра е зголемен водостојот на Преспанското Езеро, а нивоата на останатите две природни езера во земјава се исти како вчера, покажуваат резултатите од...
Локално ТОП СТОРИИ

Нивото на Преспанското Езеро за 33 сантиметри под минимумот

Редакција
Нивото на Преспанското Езеро го има надминато апсолутно измерениот минимум за 33 сантиметри, покажа контролата што ја направи екипа на хидролози од Управата за хидрометеоролошки...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Тажни сцени од некогашната убавина: Преспанското езеро исчезнува

Редакција
Загрижени граѓани на социјалните мрежи потворно објавуваат фотографии на кое може да се види катастрофалната состојба во која се наоѓа Преспанското езеро. Водата на одредени...