еМагазин

Tag : програма

ДОБРОСОСЕДСТВО

На располагање 4.930.000 евра за проекти за прекугранична соработка со Албанија

Редакција
Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу денеска учествуваше на информативната средба за промоција на процесот на консултации за идентификување идеи за стратешки проекти во рамките
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Две години Влада: Скопје 2014 се уште се гради, Македонија повеќе село отколку мегалополис

Никола Осило
Новата Влада ќе се фокусира на изградба на инфраструктура што ќе значи иднина за македонската економија, а ќе ги стопира инвестициите во непродуктивни проекти, како
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Што пишува во изборната програма на Блерим Река: Нула проблеми со соседите, стабилна мултиетничка република

Редакција
еМагазин во серијал Ви ги преставува изборните програми на тројцата кандидати за претседател на државата. Републиката е во центарот на изборната програма на претседателскиот кандидат,
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Што пишува во изборната програма на Стево Пендаровски?

Никола Осило
еМагазин во серијал Ви ги преставува изборните програми на тројцата кандидати за претседател на државата. Програмата на кандидатот за претседател Стево Пендаровски се состои од
Македонија

Силјановска за годишната програма за култура: Македонската уметност и култура никогаш не паднале на пониско ниво

Редакција
Во врска со распределбата на проекти од Годишната програма на Министерството за култура на својот Фејсбук профил се огласи и претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, професорката
ЖИВОТ

Министерот Адеми: Професионални комисии одлучуваа за конкурсите, не ја потпишав програмата со затворени очи

Редакција
Министерот за култура, Асаф Адеми, националниот координатор за култура и поранешен министер за култура, Роберт Алаѓозовски и посебната советничка за култура на премиерот, Цветанка Ласкова
ЖИВОТ

Бузалковска: Се уште е скандалозна „ревидираната“ Годишната програма на проекти од национален интерес во културата

Редакција
За оние кои сè уште не виделе, излезе „ревидираната“ Годишна програма на проекти од национален интерес во културата. По мене, сè уште скандалозна, реагира режисерката
ЖИВОТ

Скопски џез фестивал, Златно славејче, Аволон: Кој се доби пари во ревидираната годишна програма за култура

Редакција
Министерството за култура информира дека на својата веб страна ги објави финалните резултати од Годишните конкурси за поддршка на проекти од национален интерес во културата
БАШ НИ Е ЌЕФ

Стартуваше тримесечната програма на МАСИТ за преквалификација на кадар

Редакција
Денеска стартува 12-неделната програма на МАСИТ со поддршка на РЕГ проектот на УСАИД, за преквалификација на 40 млади луѓе кои добија можност да се стекнат
БАШ НИ Е ЌЕФ

Програма низ призмата на #Градот: Што нуди Fashion & Lifestyle Expo ’19?

Редакција
Се ближи 20ти март, а со тоа и почетокот на четвртото издание на Fashion & Lifestyle Expo! Фоајето на Македонската опера и балет уште еднаш