еМагазин

Tag : рецепти

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Над 1.000 рецепти за хронична терапија препишале матичните лекари, наместо специјалисти

Редакција
Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска ја посети поликлиниката Јане Сандански во Скопје, каде разговараше со дел од матичните лекари и пациенти во врска со...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонците најдоа “лек“ за новите цени – Диазепам

Редакција
Само во текот на вчерашниот ден се издадени 15.700 рецепти за Диазепам, соопшти на својот Фејсбук профил, матичниот лекар Ненад Лазаров, повикувајќи се на официјални...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пановски: Во декември се намали бројот на издадени рецепти за антиобиотици, заштедија и граѓаните и државата

Редакција
Микробиологот Никола Пановски кој воедно е и претседател на Комисијата за контрола на антимикробна резистенција (АМР) на Македонија информираше дека бројот на реализирани рецепти преку...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Македонија на лечење“: Диазепамот меѓу трите најкористени лекови

Редакција
Потрошувачката на лекови на рецепт на товар на Фондот за здравствено осигурување преку аптеките бележи континуиран раст во изминатите години. Во 2019 година на товар...
ЖИВОТ

ФЗОМ: Лековите во аптеките се издаваат, надминат е техничкиот проблем со рецептите

Редакција
Поради технички проблем со довод на електрична струја, односно неисправност на електричен кабел денес осигурениците, матичните лекари и фармацевтите се соочија со потешкотии и имаа...
ЖИВОТ

Уникатни велигденски рецепти за модерната кујна

Редакција
Црвените јајца, детскиот џагор и вербата во Бог се она што секоја година го одбележува големиот христијански празник Велигден. Ден кога секое домаќинство подготвува голема...
ЖИВОТ

Македонските лекари делат рецепти за антибиотици како „луди“

Редакција
Потрошувачката на антибиотици во државава во 2018 година се проценува во ранг од 30 до 35 дефинирани дневни дози на 1.000 жители на ден, што...
ЖИВОТ

Сите детали: Болните не мора лично да ги подигнуваат лековите од аптека

Редакција
Осигурените лица од 01.10.2019 година лековите во аптека ќе можат да ги подигнуваат само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта...
Македонија

(ВИДЕО) Заев откри злоупотреби: Лекари издавале фиктивни рецепти, а со лековите се тргувало

Редакција
Премиерот Зоран Заев, на седницата за пратенички прашања обелодени зошто граѓаните во државава не можат да дојдат до лекови на рецепт во текот на целиот...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Што ги инспирира македонските „фуд-блогери“?

Редакција
Кога готвењето станува секојдневие, често му недостасува предизвик. Иако на интернет секојдневно среќаваме голем број рецепти, често не можеме да бидеме 100% сигурни во резултатите,...