еМагазин

Tag : режисер

ЖИВОТ

Почина режисерот Златко Славенски

Редакција
Режисерот и професор Златко Славенски починал денеска на 53 годишна возраст. Славенски, според „СДК“, починал на работно место, односно на час со студентите на Факултетот...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Режисерот Иван Поповски со писмо до Заев напишано од неговата ќерка: Повеќе згради во Лагадин, повеќе гомца во езерото

Редакција
Режисерот Иван Поповски коj живее и работи во Москва, со отворено писмо до премиерот Зоран Заев, му се обраќа по повод јавно-приватен дијалог со инвеститорот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Почина поранешниот претседател на Собранието, режисерот и писател Љубиша Георгиевски

Редакција
Утрово на 81 годишна возраст почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра. Љубиша...
Македонија

Францускиот амбасадор во Македонија го бендисал филмот на Бојаџи, „Ругање со Христос“

Редакција
Режисерот на „Ругање со Христос“, Јани Бојаџи, на својот Фејсбук профил напиша дека на Кристиан Тимониер, францускиот амбасадор во Македонија, му се допаднал неговиот филм,...
Македонија

Иванов му даде подршка на Јани Бојаџи

Редакција
Претседателот Ѓорге Иванов му даде подршка на режисерот Јани Бојаџи. Тој на својот Фејсбук профил објави заедничка фотографија, на која напиша „подршка за Јани Бојаџи„. ПОВРЗАНИ...