еМагазин

Tag : рис

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Рисицата Атиџе, жива и здрава, талка по шумите на НП „Маврово“

Редакција
По четири години откако беше регистрирана и обележана рисицата која го доби името Атиџе, од Македонското еколошко друштво (МЕД) објавија ново видео во кое се...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Уште еден рис фотографиран во Националниот парк Маврово

Редакција
Уште еден примерок на рис е фотографиран во Националниот парк Маврово, главното упориште на Балканскиот Рис, објавија на социјалните мрежи од Националниот парк Маврово. Фото:...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Млад балкански рис снимен во Националниот парк „Галичица“

Редакција
Млада единка на загрозениот вид балкански рис е фотографирана на специјално поставените фотографски апарати наменети за следење на активностите на срните во Националниот парк „Галичица“....
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(ФОТО) Забележан прв балкански рис на Јасен

Редакција
На крајот на февруари во ЗП „Јасен“ успешно бил обележан првиот млад мажјак од загрозениот подвид балкански рис со GPS околувратник, информираат од Македонско еколошко...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Прекрасната рисица Лиса фотографирана од тераса во Маврово

Редакција
Македонското еколошко друштво (МЕД) соопшти дека добиле фотографии од рисот Лиса, деветта заловена во рамки на истражувачките активности од Програмата за закрепнување на балканскиот рис,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Нов рис „уловен“ во Националниот парк Галичица

Редакција
Во Националниот парк Галичица се појави нов рис. Единката е фотографирана од фото-замката која е поставена како дел од студијата во Преспанскиот регион во рамките...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) По пауза од неколку децении забележан рис на Галичица

Редакција
По пауза од неколку децении, повторно е евидентирано присуството на балканскиот рис во Национален парк „Галичица“, соопштија оттаму на нивниот Фејсбук профил. „Една единка беше...
Убава приказна

Истражување на „Радио МОФ“: По трагите на Лиса и Филипче, балканските рисови кои обединија три држави

Редакција
Кон крајот на март Лиса и Филипче заедно ја поминаа македонско-албанската граница. Без страв ги искачија шумските ридови на планината Кораб. Откако кратко се задржаа...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Прв пат: Камерите во Маврово „уловија“ три риса за триесет секунди

Редакција
Камерите поставени во Националниот парк Маврово прв пат снимија три риса за половина минута. „Имаме чест да бидеме сведоци на прво видео каде камерите „уловија“...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Видео) Убавицата Лиса мелем за очи од Маврово

Редакција
Националниот парк Маврово на Фејсбук објави видео во кое главна улога е Лиса, една од женките-рисици кои се следат годинава. „Материјалот од фотозамката е доказ...