еМагазин

Tag : роаминг

Бизнис

Цената за дојдовни повици во роаминг во регионот се намалува од 2,9 на 1,5 денари

Редакција
Цената за дојдовни повици во роаминг во регионот од денеска дополнително се намалува од 2,9 денари на 1,5 денари, а согласно Договорот помеѓу земјите од...
Бизнис

Само 18 отсто од македонското население користело роаминг

Никола Осило
Во последните 12 месеци, 18% од населението во земјава користело роаминг, покажува истражувањето на Агенцијата за електронски комуникации. Повеќе од една четвртина (27%) од корисниците...
Бизнис

Сите детали: За колку ќе поевтини роамингот со земјите од регионот

Редакција
Цените на роаминг услугите од денеска за Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора се намалени за 68 проценти при појдовни повици, за 31 процент...
Бизнис

Со кои земји од Западен Балкан од денеска се намалува роамингот

Никола Осило
Цените на услугите во роаминг помеѓу Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ  од денеска ќе се намалат за 27 отсто, а од...
Бизнис

Ќе има ли поевтин роаминг со Грција?

Редакција
На неодамнешната средба помеѓу министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и неговиот грчки колега Никос Папас беше најавено дека цените на роамингот помеѓу...
Бизнис

Поевтин роаминг: Од 1 јули цените ќе се намалат за 30 отсто

Редакција
Граѓаните на Западен Балкан од 1. јули ќе може да телефонираат во роаминг по пониски цени од речиси 30 отсто, поради примената на регионалниот договор...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Колку ќе чини повик и СМС: Можно намалување на цените во роаминг со Грција од 1. јули

Редакција
Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) до грчките колеги достави предлог и динамика за најавеното намалување на цените во роаминг што, според меморандумот што го потпишаа...
Бизнис

Летово поевтин роаминг меѓу земјите од Западен Балкан, потоа целосно укинување

Никола Осило
Нашата земја попиша договор за целосно укинување на роамингот со Србија, Црна Гора, Албанија и Босна и Херцеговина. Доворот го потпишаа министерот за информатичко општество...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Цените за роаминг со Грција ќе се намалат пред туристичката сезона и тогаш ќе се знае за колку

Редакција
Цените на роамингот помеѓу нашата држава и Грција треба да се намалат во следните два месеци, односно пред почетокот на туристичката сезона, беше истакнато денеска...
БЕНЧМАРК

Убава вест: Можно намалување на цените за роаминг на Западен Балкан од јули годинава

Редакција
Ако се постигне договор до април 2019 година, веќе во јули би почнало намалувањето на цените на роамингот меѓу земјите од Западен Балкан, а воопшто...