еМагазин

Tag : рочиште

Македонија ТОП СТОРИИ

Завршни зборови за случајот „Софтвери“, професорот Димитровски побара ослободителна пресуда

Редакција
Судското рочиште за случајот „Софтвери“ продолжи денеска во Основниот кривичен суд – Скопје, со завршни зборови на обвинетите Ивица Димитровски и Игор Христовски. Адвокатката Сузана...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сведок на одбраната не дојде, одложено судењето против Мухамед Зеќири

Редакција
Судењето против поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, кој се товари за „злоупотреба на службена положба и овластување“ се одложи за 6 јуни, откако...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ново одложување на судењето за „Тендери“ против Канческа Милевска

Редакција
Судењето за случајот „Тендери“, против поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска е одложено за 20 април годинава. На денешното рочиште во Судот присутна беше Канческа...
Македонија ТОП СТОРИИ

По трет пат одложено судското рочиште за случајот со родилката од Дебар

Редакција
Во Основниот суд во Струга денеска по трет пат беше одложено судењето за случајот со родилката Јилдиз Веапоска од Дебар, на која и беа отстранети...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судењето против сопственикот на „Доказ“ одложено, Стаменковски бара обвинител од друг град

Редакција
Судењето против сопственикот на порталот „ДоказМ”, Марјан Стаменковски, кој се товари дека преку веб порталот во негова сопственост, како средство за извршување, сторил повеќе кривични...
Македонија ТОП СТОРИИ

Првото рочиште за случајот „Беса Транс“ одложено за 15 ноември

Редакција
Првото рочиште од судењето за „Беса Транс“, компанијата во чиј автобус во ноември минатата година во несреќа загинаа 45 македонски државјани, е одложено за 15...
Македонија ТОП СТОРИИ

Немаше владина одлука за набавка на софтвер за сообраќајни прекршоци, сведочеше Зеќири на денешното рочиште против Рашковски

Редакција
Во Основниот Кривичен суд во Скопје денеска продолжи судењето за случајот „Софтвери“, во кој првообвинет е поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. На денешното...
Македонија

Поради обврски на обвинител и бранител, судењето за „Титаник 1“ одложено за 9 мај

Редакција
Главната расправа за предметот со КОК бр.28/22 од обвинителството означен како „Титаник 1“ насрочена за денеска од 12:00 часот се презакажува за 09.05.2022 година од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Камчев за еден месеци, два пати позитивен на Ковид-19: Oдложено рочиштето за „Плацови на Водно“

Редакција
Јордан Камчев, обвинет во случајот „Плацови на Водно” по втор пат од кога е почнато судењето за овој судски процес е позитивен на Ковид-19. Од...
Македонија

Обвинителката е со истечен мандат, рочиштето против Рашковски за случајот „Софтвери” одложено за 14 март

Редакција
Судењето за случајот „Софтвери” против поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, кој заедно со уште шест лица се осомничени за нелегалната набавка на софтвер...