еМагазин

Tag : шеф

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе има ли „тепачка“ кој да ја замени притворената Катица Јанева

Редакција
Советот на јавни обвинители едногласно одлучи да ја почне процедурата за разрешување на шефицата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева, која е осомничена за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Ристоска, Јосифовска или некој трет: Кој ќе ја замени Катица Јанева?

Редакција
Што ќе се случува со работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но и кој ќе го води, се едни од клучните прашања по приведувањето на...
Македонија

Заев: Не ја предложив јас Русковска за шеф, не ми се допаѓаше ни мене пред пет години

Никола Осило
Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се...
Македонија

Вилма Русковска е новиот шеф на Обвинителството за организиран криминал и корупција

Редакција
Советот на јавни обвинители денеска ја избра Вилма Русковска, обвинителката која го води случајот за насилството во Собрание, за нов шеф на Основното јавно обвинителство...
Свет

Интерпол: Претседателот Хонгвеј поднесе оставка пред заминувањето за Кина

Редакција
Високиот кинески официјален претставник Менг Хонгвеј, чие исчезнување го пријави неговата сопруга пред десет дена, поднесе оставка од функцијата претседател на Интерпол во пресрет на...
Свет

Кина: Шефот на Интерпол е под истрага заради сомневање за прекршување закони

Редакција
Дисциплинскиот орган на КП на Кина соопшти дека претседателот на Интерпол Менг Хонгвеи е под истрага заради сомневања дека прекршил закони. Станува збор за висок...
Бизнис

Ден по референдумот: Фондот за здравство вработува десет лица

Никола Осило
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 10 јавни службеници во Фондот за здравствено осигурување на Македонија. Се бараат двајца шефови на кабинет, стручен...