еМагазин

Tag : штета

Македонија

(ФОТО) Искршено стакло и украдени предмети во Прес центарот на агенцијата МИА

Редакција
За време на божиќните празници искршено е стакло и е влезено во Прес центарот МИА, објект во изградба, на Медиумската информативна агенција (МИА). Украдени се...
Локално

Општина Ресен ќе отвори жиро-сметка за донации за оштетените

Редакција
Стручни комисии ќе вршат проценка на штетата направена од синоќешното невреме што зафати дел од Преспа, одлучи советот на Општина Ресен на вонредна седница. Градоначалникот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Главоболки за ДИК: 1ТВ бара исплата на штета од 100.000 евра за необјавен ценовник

Никола Осило
Основниот суд Скопје 2 го уважил барањето на 1ТВ за привремена мерка за обезбедување на побарување од Државната изборна комисија (ДИК) во износ од 100.000...
Бизнис

Екстремно ниските температури штетно ќе влијаат врз овошните насади

Редакција
Екстремно ниските температури што го зафатија Пијанечко-малешевскиот регион може штетно да се одрази по овошните насади сметаа агрономите. Според Неџбедин Мемедов, од Агенцијата за поддршка...
Македонија

Двајца поранешни владини функционери под истрага за злоупотреба на службена положба

Редакција
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривична пријава, донесе наредба за спроведување истражна постапка против...
Бизнис

Зголемените царини од Косово предизвикаа штета од околу 180.000 евра

Редакција
На околу 180.000 евра или 2.000 тони нереализиран извоз, се проценува штетата од косовската одлука со која царините за овошјето и зеленчукот беа зголемени за...