еМагазин

Tag : словачка

Свет ТОП СТОРИИ

Словачкиот премиер не е повеќе во животна опасност

Редакција
Словачкиот премиер Роберт Фицо (59), кој вчера беше застрелан со неколку куршуми и се бореше за живот, не е повеќе во животна опасност, информираше словачкиот...
Свет ТОП СТОРИИ

Објавена снимка од евакуацијата на словачкиот премиер откако беше застрелан

Редакција
Објавена е снимка од евакуацијата на словачкиот премиер Роберт Фицо (59), кој денеска беше застрелан, по што е префрлен во болница. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ По атентатот...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Пукано во словачкиот премиер, ранет е и е префрлен во болница

Редакција
Словачкиот премиер Роберт Фицо (59) е ранет и е пренесен во болница, откако било пукано во него. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ По атентатот словачкиот премиер се бори...
Свет ТОП СТОРИИ

Словачка доби и проруски претседател

Редакција
Проруски ориентираниот кандидат на владејачката коалиција, Петер Пелегрини (48) е новиот претседател на Словачка. За него на претседателските избори гласале над 55% од граѓаните, а...
Свет ТОП СТОРИИ

Словачка ги прекинува испораките на оружје за Украина

Редакција
Новиот словачки премиер, Роберт Фицо, денеска објави дека неговата земја го запира снабдувањето со оружје за Украина и ќе ја ограничи својата поддршка на „цивилна...
Свет ТОП СТОРИИ

Словачка ќе формира влада со екстремната десница, земјата ќе ја прекина воената помош за Украина

Редакција
Претседателот на партијата СМЕР-ССД, Роберт Фицо, победник на парламентарните избори во Словачка, изјави дека е постигнат договор со екстремно десничарската партија СНС и левичарската партија...
Свет ТОП СТОРИИ

Проруска партија победи на парламентарните избори во Словачка

Редакција
На вчерашните парламентарни избори во Словачка, партијата Смер ССД предводена од поранешниот премиер Роберт Фицо освоила најголем број гласови – 23,31 отсто, врз основа на...
Свет ТОП СТОРИИ

Словачка ќе ја укине забраната за увоз на четири стоки од Украина

Редакција
Министрите за земјоделство на Словачка и на Украина се согласија да воспостават систем за лиценцирање за трговија со житарки, што ќе овозможи укинување на забраната...
Свет ТОП СТОРИИ

Украина ќе ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради забраната за увоз на храна

Редакција
Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка за забрана на увоз на украински земјоделски производи, изјави украинскиот трговски претставник Тарас Качка во интервју...
Свет ТОП СТОРИИ

Словачка го продолжи ембаргото за украинските житарки до крајот на годината

Редакција
Словачка синоќа соопшти дека ќе го продолжи ембаргото за украинските житарки, пркосејќи и на Европската комисија, која вчера одби да ги продолжи ограничувањата и ги...