еМагазин

Tag : Службен весник

Македонија ТОП СТОРИИ

Владата го разреши Лазар Еленовски од должноста специјален претставник за НАТО во Брисел

Редакција
Лазар Еленовски да се разреши од должноста специјален претставник на македонската Влада за прашања од областа на НАТО интеграциите во Брисел, одлучила Владата на една...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Службен весник“ вработува девет лица, плата до 39.429 денари

Никола Осило
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 9 јавни службеници во јавното претпријатие „Службен весник“. Во огласот се бараат кандидати за раководител, соработници, помлади соработници, референти… Платите...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Службен весник вработува шест лица, плата до 43.112 денари

Никола Осило
Службен весник на Република Македонија објави оглас за вработување на шест лица на определено време. Се бараат раководител, соработник за прием на огласии продажба на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција, го потпиша и грчкиот претседател

Редакција
Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од...
Македонија

Џафери: Иванов „ги помешал лонците“, можно е одговорност да се бара од него

Редакција
Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери денеска на прес конференција информира дека вчера ги потпишал указите и до Службен весник ги доставил законите за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Иванов: Објавувањето на Законот за јазици и Договорот од Преспа во Службен весник без мој потпис е противуставно и претставува основа за кривично гонење

Редакција
Со писмена изјава за објавувањето на Законот за јазици и новото име, до јавноста се обрати претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. “Доцна синоќа имавме...
Македонија

Службен весник се огласи по објавувањето на Законот за јазици и новото име

Редакција
Законот за употреба на јазиците и Законот за ратификација на Договорот од Преспа се објавени во Службен весник на Република Македонија, информираат од Службен весник....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер за Законот за јазици: „Како е смештај дан требит на албански? За двојазичноста прашвам…“

Редакција
Лавина од реакции на социјалните мрежи предизвика излегувањето на Законот за јазици во Службен весник, со што се офицјализира албанскиот јазик. Граѓаните најмногу регираат што...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Законот за јазици без потпис на Иванов, објавен во Службен весник

Редакција
Во денешното издание на Службен весник, е објавен Законот за јазици, со што албанскиот јазик официјално станува втор службен јазик во Македонија. Законот е објавен без...
Македонија ТОП СТОРИИ

Талат Џафери го потпиша Законот за јазици: Северна Македонија ќе биде двојазична држава

Никола Осило
Законот за употреба на јазиците и во Службен весник, напиша на својот Фејсбук профил претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери. Законот за употреба...