еМагазин

Tag : спор

Бизнис ТОП СТОРИИ

Арбитражната пресуда во спорот со “Хеленик Петролеум“ била во наша корист, велат од Кабинетот на Битиќи

Редакција
Адвокатскиот тим на Дехерт од Париз, ангажиран од Владата, во претстојниот период ќе ја анализира арбитражната пресуда во спорот меѓу ЕЛ.ПЕТ Балканики и Македонија, кој...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Слобода превоз“ ќе поведе судски спор за раскинувањето на договорот со Град Скопје

Редакција
По однос на информацијата за раскинување на договорот помеѓу Град Скопје и „Слобода Превоз“, од здружението на приватни автобуски превозници информираат дека ќе ја оспорат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Никола Димитров бара итна реафирмација на македонските позиции во спорот со Бугарија

Редакција
Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров бара итна реафирмација на македонските позиции во наметнатиот спор со Бугарија. “Очајот на (дел од) владата за лажен...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Дојче Веле“: Сите детали од францускиот предлог за решавање на бугарско-македонскиот спор

Редакција
Северна Македонија ќе треба да се обврзе да го смени Уставот во брз рок за да ги внесе Бугарите во Преамбулата, а потоа и да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Како што Македонија и Грција можеа да го надминат спорот, така и Бугарија да ги зајакне напорите и да го направи истото, изјави Вархеји во видео-обраќање на „Преспа форум за дијалог“

Редакција
Денес како што ја славиме четиригодишнината од потпишувањето на Преспанскиот договор, важно е да се нагласи дека како што Грција и С.Македонија можеа да го...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

„Кога ќе дојде време“: Париз е подготвен за состанок со Софија и Скопје за билатерален договор

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон, по синоќешните телефонски разговори со бугарскиот претеседател Румен Радев и со македонскиот премиер Димитар Ковачевски, соопшти дека е подготвен да ги...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Тешко е да ѝ се објасни на Европска унија кои се причините зошто Бугарија ја запира Македонија на патот кон ЕУ, вели бугарскиот европратеник Ќучук

Редакција
Софија треба да ја ревидира позицијата кон Скопје, смета бугарскиот европратеник и известувач за Северна Македонија во Европскиот парламент, Илхан Ќучук. Според него, евроинтеграцијата на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од Македонија неделава имало јавувања во Бугарија за да не се реши спорот, тврди Османи

Редакција
Континуирано има обиди Западниот Балкан да не се движи со соодветна динамика кон ЕУ и тоа преку прокси играчи – дали во регионот или нашите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Спорот со Бугарија ќе се решава преку нов документ, дел од решението ќе влезе во преговарачката рамка

Редакција
Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска на брифингот со новинарите оцени дека се наоѓаме во посензитивен период во разговорите со Бугарија и оти дијалогот ќе...
Македонија

Бучковски за МИА: Дадов се од себе да не замре дијалогот меѓу Скопје и Софија

Редакција
Ми беше чест што изминативе 13 месеци бев специјален претставник на Владата за односите со Бугарија. Бев именуван, две недели по блокадата на Бугарија во...