еМагазин

Tag : срце

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

По трансплантацијата на срце, Иван е добар: Следува најважниот период од неговото закрепнување

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче, утрово во Клиниката за државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше трансплантирано срце. „Утрово го посетив Иван, тој...
Македонија ТОП СТОРИИ

Докторите кои ја извршија трансплантацијата на срцето: Oва е круна во државната кардиохирургија

Редакција
Проф. д-р Сашко Јовев од Државната кардиохирургија, под чие водство беше изведена правата трансплатација на срце во државата, рече дека пациентот засега е добар и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Фамилиите ќе останат сплотени, а срцето е нашето единство, рече синот на пациентот кому му беше трансплантирано срце

Редакција
Васил Огненовски, синот на Иван Огненовски кому ноќеска му беше трансплантирано срце изрази големо сочуство до семејството на Емилија Динева, жената од која неговиот татко...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Филипче: Да се донесе одлука да се даруваат органи во моментот кога го губите саканиот, е незамисливо тешко

Редакција
На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по шест часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од донорот на срцето, ќе се трансплантираат и два бубрега на Клиниката за урологија

Редакција
Два бубрега од донорот на срце, во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца пациенти со хронична бубрежна слабост кои со години беа...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Првата трансплантација на срце во Македонија успешна, огромен успех за македонското здравство

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека првата трансплантација на срце во Македонија е успешна и додаде дека ова е огромен успех за македонското здравство....
ЖИВОТ

(Фото) Тим од кардиохирурзи од Државна клиника, Жан Митрев и Систина ја вршеа првата трансплантацијата на срце во Македонија

Редакција
Министерот Венко Филипче синоќа објави фотографија од тимот на хирурзи кои синоќа ја вршеa првата трансплантација на срце во Македонија. „Тимот од кардиохирурзи под водство...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Вечерва ќе се изврши првата трансплантација на срце во државата

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во Македонија. „Имаме, за жал, почината...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Несекојдневна приказна на Исмет Аџиу: Срцето го носам во торбичка и сите можат да го чујат

Редакција
1 март 2020 година е датумот на кој „Zan Mitrev Clinic“ ќе го одбележи својот 20-годишен јубилеј. По тој повод, токму на тој ден се...
Да помогнеме

Емилија ни се обраќа за помош, треба да ѝ се направи трансплантација на срце

Редакција
Емилија Христовска Костовска (38) упати апел за помош на социјалните мрежи, потребни и се средства за трансплантација на срце. „Имам 38 години и боледувам од...