еМагазин

Tag : сведок

Македонија

Обвинителството ги повика Заев, Радникот, свиркачот Костовски да сведочат за „Монструм“

Редакција
Судскиот процес за случајот „Монструм” продолжува на 3 февруари. На денешното рочиште за петкратното убиство кај Смилковско Езеро, од страна на обвинителите како дополнителни сведоци...
Македонија

Сведок на судењето за „Титаник“: Имам повеќе пати донирано средства на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
На денешното рочиште за случајот за изборни нерегуларности „Титаник“ беше сослушан сведок кој во 2011 година работел како советник во подрачно одделение на Министерството за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Камчев се „отвори“ како сведок на судењето за „Рекет“: Боки 13 ми вршеше притисок преку Јанева и Стефанова

Редакција
Бизнисменот Орце Камчев денеска во улога на сведок даваше исказ во Кривичниот суд на судењето за „Рекет“, каде како што рече, уште во август дознал...
Македонија

Сведок во „Таргет-Тврдина“: Пристап до прислушуваните броеви имаа Мијалков, Грујевски и Николиќ

Редакција
Звонко Костовски никогаш не ми даваше налог на ливче или усно, да маркирам некој број. Од Надица Николиќ добивав наредба да им доделам на репродуцерите,...
Македонија

Поранешен возач на „Дурмо турс„ го смени првичниот исказ за несреќата кај Ласкарци

Редакција
Сведок на обвинителството што работел како возач во “Дурмо турс“ на релацијата Гостивар-Скопје, на денешното рочиште за автобуската несреќата кај Ласкарци, беше сослушан како „непријателски...
Македонија

Катица Јанева за „Рекет“ ќе сведочи во вторник

Редакција
Спецјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева ќе сведочи за случајот „Рекет“ на Јавното обвинителство во вторник во 10 часот наутро, потврдија од Специјалното јавно обвинителство...
Македонија

Судење за „Таргет-Тврдина“: Мијалков праша сведок како од 20 илјади таргети стиснал токму на Велија Рамковски

Редакција
Со сослушување на сведок вработен во УБК, денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина”. Судот на почетокот дозволи...
Македонија

Денеска сослушан само еден сведок, на 14. март ново рочиште за случајот „Тендери“ на СЈО

Редакција
На денешното рочиште во Кривичниот суд Скопје за случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Тендери“, беше ислушан само еден сведок. Имено, предметот е во доказна...
Македонија

Отец Пимен за сведочењето за „27 април“: “Едни ќе се разочараат што сум сведок, други ќе велат дека сакам да се рехабилитирам“

Редакција
Отец Пимен на својот Фејсбук профил го коментира неговото денешно сведочење за настаните во Собранието од 27 април лани. “Народот против Лари Флинт би го...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сензитивни таргети во прислушувањето биле братот и сопругата на Сашо Мијалков

Редакција
Со испрашување на сведокот Ѓорѓи Лазаревски денеска во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО „Таргет-Тврдина“. На прашање од обвинителот на СЈО, Артан Ајро, кој...