еМагазин

Tag : Тоше Проески

Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) Објавена електронска верзија на „Ој девојче, девојче, ти тетовско јаболче“ со вокалот на Тоше

Редакција
Една од најпознатите македонски народни песни „Ој девојче, девојче, ти тетовско јаболче“ доби нова, електронска верзија со оргиналниот вокал на легендарниот Тоше Проески. Станува збор...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) Промовирана нова песна од Тоше, снимена во 2004 година

Редакција
Денеска по повод 43. роденден на Тоше Проески беше промовирана „Велат дека времето лечи сѐ“ (Кажу да време лечи све), негова нова песна која била...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Документарен филм за Тоше „Једини“, ќе биде промовиран по повод неговиот роденден

Редакција
Општина Крушево со низа активности денеска ќе го одбележи 43. роденден на Тоше Проески. Во тек е крводарителска акција која ќе трае до 16 часот,...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) 16 години од смртта на Тоше Проески: Десет безвременски хитови

Редакција
Денеска се навршуваат 16 години од смртта на македонскиот пејач Тоше Проески, кој остави неизбришлива трага на музичката сцена, препознатлив по неговиот неверојатен вокал и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Осветен манастирот на Тоше „Свето Преображение Господово“ во Крушево

Редакција
Манастирот „Свето Преображение Господово“ во Крушево, во чија изградба придонесе и Тоше Проески, денеска е осветен во присуство на голем број верници. Чинот на осветување...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Ангел си ти“, музичко-сценски настан во Крушево за 42. роденден на Тоше

Редакција
Со крводарителска акција, со почит на неговото вечно почивалиште, промоција на уметнички дела и со музичко-сценскиот настан насловен „Ангел си ти“ утре во Спомен-домот „Тодор...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Во Музејот на македонската борба за самостојност отворена изложбата за Тоше

Редакција
Во Музејот на македонската борба за самостојност вечерва е отворена изложбата „Спомен куќа на Тоше – чувар на спомените, животот и делото на најголемата македонска...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Изложба за Тоше во Музејот на македонската борба за самостојност

Редакција
Изложба „Спомен куќата на Тоше – чувар на спомените, животот и делото на најголемата македонска поп икона“ ќе биде поставена утре во Музејот на македонската...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) „Маратонот на љубовта“: 500 црвени рози и почит за Тоше на Гумење во Крушево

Редакција
Со 500 рози крушевчани напладне ги пречекаа 13-те спортисти-маратонци кои по 15-ти пат го истрчаа ултрамаратонот од Нова Градишка, Хрватска, до Гумење во Kрушево каде...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Најубавите песни кои ја одбележаа кариерата на Тоше: 15 години непребол

Редакција
Денеска е 15-годишнината од смртта на нашиот Тоше Проески, чиј што глас го освои Балканот. Тоа утро кога ја слушнавме страшната вест за сообраќајната несреќа...