еМагазин

Tag : транспортери

Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе има брза лента за издавање патни документи на професионалните возачи

Редакција
Владата донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба да им издава патни исправи во приоритетна постапка,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ослободени македонските камиони кои беа запленети во Украина

Редакција
Вратени им се камионите и превезуваната роба на македонските транспортери кои беа запленети од украинските власти на граничниот премин „Јагодине” меѓу Украина и Полска, соопшти...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Транспортерите бараат помош од Владата поради цената на нафтата, се закануваат со протести и прекин на превоз на стока и патници

Редакција
Итна средба со Владата поради растот на цената на нафтата на која ќе бидат договорени конкретни мерки за ублажување на ударот од кризата кај транспортерите,...
Бизнис

Продолжуваат проблемите за транспортерите на граничните премини Евзони и Богородица

Редакција
Рестрикциите на грчката Влада и посебните правила за влез во земјата преку граничниот премин Евзони (Богородица), кои важат и за возачите на камиони и понатаму,...
Балкан

Продолжува „хаосот“ на граничниот премин Евзони

Редакција
Новите мерки што се воведени од грчките надлежни органи за превенција од Ковид-19, а се однесуваат на транспортерите од двете страни, ќе важат и викендов....
Бизнис

Камионџиите преку апликација ќе пријавуваат мито, корупција и криумчарење мигранти

Редакција
Превозниците со помош на ИТ-апликација ќе можат да пријавуваат мито, корупција, застои и криминални дејства на граничните премини, од класичен шверц до криумчарење мигранти. Притоа...