еМагазин

Tag : тутун

Локално

Толпа нападна цариници при заплена на цигари и тутун во Тетово

Редакција
Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат,  денеска спроведоа две акции во Скопје и во Тетово, против нелегална продажба на цигари, режан тутун и...
Локално

Го фатиле со тутун без платена акциза

Никола Осило
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје, до надлежното Јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против Е.Ј.(20) од село Љуботен, скопско, поради постоење основи...
Македонија

Финансиска полиција: Жалиме што жителите се вознемирија, акцијата во Љуботен беше наменета против нелегалниот увоз на тутун

Редакција
Управата за финансиска полиција денеска преку соопштение информира дека вчерашната акција спроведена во селата Љуботен, Сингелиќ, Визбегово и Арачиново била наменета против нелегалниот увоз, производство...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Драма за тутунот во Љуботен, еми што ќе се случи ако се чепне нарко, фармацевтската, градежната… мафија?

Редакција
Многу прашина се дигна во јавноста за вчерашната акција на Управата на финансиската полиција и Министерството за внатрешни работи во селото Љуботен во која беа...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Штетата по Буџетот 7,5 милиони евра: Во акцијата во Љуботен запленети 12 тони нелегално увезен режан тутун

Редакција
Над 12 тони режан тутун кој нелегално е увезен во земјава е запленет денеска во акција спроведена на 13 локации во Скопско. Приведени на информативен...
Македонија

Антикорупциска одлучи дека нема нерегуларности при исплатата на субвенции на тутунарите

Редакција
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната 18-та седница одлучи дека нема нерегуларности во предметот што се однесува за исплатата на субвенции на...
БЕСПАРИЦА

Трошоците на живот лани зголемени за 1,5, а цените на мало за 2,7%

Редакција
Индексот на трошоците на животот во 2018 година има пораст од 1,5 отсто, а индексот на цените на мало пораст од 2,7  отсто во споредба...
Бизнис

Започна откупот на тутунот: 4.700 повеќе договори и зголемена засадена површина

Редакција
Денеска започна откупот на тутунот од реколтата 2018 година. Според базата на податоци на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, до денеска се отворени 195...
Бизнис

Катастрофална година за тутунарите: Помал род и послаб квалитет

Никола Осило
Намален род за 30 – 40 отсто, послаб квалитет и пониска откупна цена, очекуваат производителите од годинашната реколта тутун поради честите врнежи летово и појавата...