еМагазин

Tag : тужба

Македонија

Алсат, Канал 5, Сител и Телма ја тужат ДИК поради цените за изборното рекламирање

Редакција
Телевизиите Алсат, Канал 5, Сител и Телма поднеле тужба за поведување на управен спор против одлуката на Државната изборна комисија (ДИК) за утврдување на просечно...
Македонија

Му бара оштета од 1.000 евра: Заев го тужи потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски

Редакција
Премиерот Зоран Заев го тужи потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, информираше денеска Николоски. “Сакам да ја информирам јавноста дека премиерот Зоран Заев поднесе тужба за...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе има ли епилог по тужбата на младите правници за загадувањето?

Никола Осило
Ќе има ли епилог по тужбата на Македонското здружение на млади правници (МЗМП) против Владата, Министерството за животна средина и Град Скопје поднесена уште во...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Македонското здружение на млади правници ја тужи Владата и Град Скопје заради загадениот воздух

Редакција
Македонското здружение на млади правници (МЗМП) денеска информира дека во јули 2019 година поради континуираното аерозагадување, поднесе тужба пред Граѓанскиот суд во Скопје против Владата...
Бизнис

„Еуромакс Ресорсес“ поднесе тужба до Управниот суд поради проектот Иловица-Штука

Редакција
Денеска „„Еуромакс Ресорсес“ поднесе тужба до Управниот суд против Решението донесено од Второстепената државната комисија (бр. 0810-102) од 5 септември 2019 година со кое се...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ќе ангажира советник по швајцарско право за да се справи со тужбата од грчката „Ел.Пет.Балканики“

Никола Осило
Владата на една од последните седници ја разгледувала информација од Претседавачот на Координативното тело во врска со потребата од ангажирање на советник по швајцарско право...
ЧИСТА ОКОЛИНА

„Еуромакс“ ќе тужи пред меѓународен суд, Владата вели дека има аргументи за рудникот Иловица

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши ја потпишал предлог-одлуката за едностран раскин на договорот со „Еуромакс“, пренесува meta.mk. Тој најави дека она што следи е низ...
Македонија

Заев ќе го тужи потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Николоски за изјава за “Рекет“

Редакција
Потпреседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денеска на прес конфренција информираше дека добил тужба од премиерот Зоран Заев за изјава за случајот „Рекет“. „Имено во...
Македонија

АВМУ: Политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на изразување

Редакција
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ги повикува политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на...
Македонија

ЗНМ и СЕММ: Функционерите да се воздржат од тужби за новинари, медиумите да бидат професионални

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба да се воздржат од тужби...