еМагазин

Tag : тужба

Бизнис

„Еуромакс Ресорсес“ поднесе тужба до Управниот суд поради проектот Иловица-Штука

Редакција
Денеска „„Еуромакс Ресорсес“ поднесе тужба до Управниот суд против Решението донесено од Второстепената државната комисија (бр. 0810-102) од 5 септември 2019 година со кое се
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ќе ангажира советник по швајцарско право за да се справи со тужбата од грчката „Ел.Пет.Балканики“

Никола Осило
Владата на една од последните седници ја разгледувала информација од Претседавачот на Координативното тело во врска со потребата од ангажирање на советник по швајцарско право
ЧИСТА ОКОЛИНА

„Еуромакс“ ќе тужи пред меѓународен суд, Владата вели дека има аргументи за рудникот Иловица

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши ја потпишал предлог-одлуката за едностран раскин на договорот со „Еуромакс“, пренесува meta.mk. Тој најави дека она што следи е низ
Македонија

Заев ќе го тужи потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Николоски за изјава за “Рекет“

Редакција
Потпреседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денеска на прес конфренција информираше дека добил тужба од премиерот Зоран Заев за изјава за случајот „Рекет“. „Имено во
Македонија

АВМУ: Политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на изразување

Редакција
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ги повикува политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на
Македонија

ЗНМ и СЕММ: Функционерите да се воздржат од тужби за новинари, медиумите да бидат професионални

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба да се воздржат од тужби
Македонија

И Шекеринска најави тужба за „Рекет“

Редакција
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска најави тужба заради клевета, поради текстот на „Република“ во кој таа се посочува како директен учесник во „Рекет“. „Ќе ја
Македонија

Димитров: Одвратна инсинуација дека сум вмешан во „Рекет“, прв пат ќе тужам

Редакција
По премиерот Зоран Заев, со тужба за клевета се закани и министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој според „Република“ е вмешан во случајот „Рекет“
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев најави тужба за клевета за случајот „Рекет“

Редакција
Премиерот Зоран Заев ја повика јавната обвинителка Вилма Рускоска да ја потврди веродостојноста на записникот од исказот на сведокот-жртва, бизнисменот Орце Камчев даден во Јавното
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ја избра француската „Dechert“ да не брани по тужбата од „Ел.Пет.Балканики“ за „Окта“

Никола Осило
Владата на една од последните седници ја разгледала информацијата од претседавачот на Координативното тело во врска со ангажирање на правни застапници на Република Северна Македонија