еМагазин

Tag : воз

Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Патничките возови се дезинфицираат за заштита од коронавирус

Редакција
Се дезинфицираат патничките возовите што се во оптек, како превенција од ширење на вирусот Ковид-19. Специјализиран тим, како што соопштуваат од Железници Транспорт АД –...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Од 9 март се враќа во сообраќај патничкиот воз Скопје-Приштина и обратно

Редакција
Од 9-ти март (понеделник) се враќа во сообраќај патничкиот воз Скопје-Приштина и обратно, информираат од МЖ „Транспорт“. „Потсетуваме дека возот кој превезува патници Скопје до...
Локално

Трагедија: Еден починат, тројца тешко повредени по удар на воз во автомобил

Редакција
На 10.02.2020 во 12.10 часот на обележан патен премин кај стојалилште Ногаевци се случила железничка незгода во која товарeн воз, кој сообраќал на релација Трубарево-Градско,...
Бизнис

Штетата до сега 9 милиони денари: Четврт ден блокиран железничкиот сообраќај

Редакција
На машиновозачите, кои четврти ден го блокираат железничкиот транспорт во државава, раководството им дели писмени предупредувања за прекин на договорите за работа поради одвивање на...
Бизнис

Продолжува прекинот на железничкиот патнички и товарен сообраќај

Редакција
Прекинот на железничкиот патнички и товарен сообраќај во државава продолжи и денеска, откако од завчера машинскиот персонал ја бојкотира работата со неисполнување на работните обврски...
Бизнис

Блокиран железничкиот сообраќај

Редакција
Машинскиот персонал во Железници Транспорт изутринава од седум часот ја бојкотира работата, поради што ќе биде во прекин патничкиот и товарниот железнички сообраќај, изјави за...
Бизнис

(Фото) Железници Транспорт пушти во сообраќај три нови електролокомотиви

Редакција
Железници Транспорт пушти во сообраќај три нови електролокомотиви во вредност од 6.414.000 евра, набавени од кинески ЦРРЦ. Со испораката целосно се реализира Договорот за набавка...
Локално

Каменуван воз кај Куманово

Редакција
На 15.12.2019 во 12.10 часот во СВР Куманово било пријавено дека по тргнување од Железничка станица Куманово, на стојалиште Превој, непознати лица извршиле каменување на товарен...
Локално

Трагедија кај Градско: Воз прегази 23-годишно момче од Пакистан

Никола Осило
На 19.09.2019 во 18.40 часот, патнички воз кој сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, во близина на с.Ногаевци, општина Градско, удрил во А.И.(23) од Пакистан,...
Локално

Трагедија: Воз прегази 31-годишен скопјанец пред надвозникот на булевар Србија

Никола Осило
На 17.09.2019 околу 22.00 часот на железничка пруга, пред надвозникот на бул.„Србија“, воз кој сообраќал на релација Битола – Скопје удрил во пешакот Н.М.(31) од...