еМагазин

Tag : возови

Бизнис ТОП СТОРИИ

Изгореа 1.000 прагови на пругата Скопје-Битола, сoобраќајот во прекин

Редакција
Интензивно се работи на промена на изгорените околу 1.000 прагови на пругата Скопје- Прилеп. Екипите на македонски железници ги менуваат уништените прагови од двата пожари...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Железничкиот сообраќај повторно во прекин

Редакција
Железничкиот сообраќај попладнево од 15 часот е во целосен прекин и не сообраќаат сите патнички и товарни возови, откако машинскиот и извршниот персонал повторно го...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Возовите повторно сообраќаат, прекинат бојкотот на машинскиот и извршниот персонал

Редакција
Возовите во земјава повторно сообраќаат. Машинскиот и извршниот персонал на „Железници транспорт“ го прекина бојкотот откако е договорено раководството на компанијата во понеделник да им...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Прекинат штрајкот, се нормализира железничкиот сообраќај

Редакција
Исплатен е вториот дел од платата за декември лани во Железници на РСМ Транспорт со што машинскиот и извршниот персонал го прекина бојкотот поради кој...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Втор ден не сообраќаат патничките и товарните возови

Редакција
Втор ден не сообраќаат патничките и товарните возови во државава откако машинскиот и извршниот персонал во Железници Транспорт вчера изутрина почна бојкот поради неисплатениот втор...
Балкан ТОП СТОРИИ

Генерален штрајк во Грција: Не возат бродовите и возовите, автобусите со ограничено работно време

Редакција
Синдикатите на вработените во јавниот и приватниот сектор во Грција, од утрово започнаа 24-часовен генерален штрајк, што ќе ја парализира земјата, а ќе создаде проблеми...
Бизнис

Детален преглед на сообраќање на патничките возови за време на рестриктивните мерки

Редакција
Железници Транспорт информираа за сообраќајот на патнички возови во услови на ограничено движење со важност од утре среда. Релација Велес – Скопје – Велес: –...
Бизнис

Патничките возови нема да сообраќаат за викенд

Редакција
ЖРСМ Транспорт АД Скопје информира дека, согласно Одлука на Владата со која ограниченото движење во деновите на викендот (сабота и недела) ќе започнува во 16...
Бизнис

По петдневен штрајк, машиновозачите се вратија на работа, а возовите нормално сообраќаат

Редакција
По пет дена штрајк, машиновозачите се вратија на работа, а возовите нормално сообраќаат. МЖ Транспорт го прифати барањето на машиновозачите за зголемување на додатокот на...
Локално

Над 60 мигранти откриени во два товарни возови

Редакција
На 10.01.2020 во 15,55 часот од страна на полициски службеници од полициската станица „Богородица“ и полициски службеници од Република Чешка и Австрија, при контрола на...