еМагазин

Tag : Врховен суд

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил наследникот на Вангеловски, Фаик Арслани, новиот в.д. претседател на Врховниот суд

Редакција
На местото на разрешениот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за в.д. претседател е поставен судијата од истиот суд, Фаик Арслани. еМагазин ги разгледа неговите...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавила Цветанка Периќ, која е избрана за нов судија во Врховниот суд

Редакција
Цветанка Периќ е избрана за нов судија во Врховниот суд. еМагазин го разгледа нејзиниот анкетен лист, кој го доставила до Државната комисија за спречување корупција,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил разрешениот Јово Вангеловски: Вози Мерцедес Бенз, а со сопругата имаат 4 стана

Редакција
Јово Вангеловски, не е повеќе претседател на Врховниот суд. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист, кој го доставил до Државната комисија за спречување корупција кога...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Цветанка Периќ, која е избрана за нов судија во Врховниот суд

Редакција
Цветанка Периќ е избрана за нов судија во Врховниот суд. еМагазин ја разгледа нејзината биографија. Која е Периќ? Дипломирала на Правен факултет при Универзитет “Св.Кирил...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд

Никола Осило
Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...
Македонија

Врховен одлучи: Томор Морина нема да биде екстрадиран во Србија

Никола Осило
Врховниот суд на Република Северна Македонија денеска го потврди решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје...
Свет

Врховниот суд на САД даде зелено светло: Трамп доби 2,5 милијарди долари за изградба на ѕидот кон Мексико

Никола Осило
Американскиот Врховен суд и овозможи на администрацијата на претседателот Доналд Трамп 2,5 милијарди долари што Конгресот првично му ги одобри на Пентагон да ги пренасочи...
Македонија

ЗНМ побара да се повлече обвинението против новинарот Томислав Кежаровски

Никола Осило
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска на прес-конференција побара од Основното јавно обвинителство да го повлече, а од Кривичниот суд да го отфрли обвинението...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска отвори предмет за Јово Вангеловски за набавка на БМВ вредно 40 илјади евра

Редакција
Од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), или Антикорупциска комисија, како што е позната во јавноста, денеска соопштија дека отвориле постапка за набавката на...
Македонија

Обвинителството поднесе жалба на пресудата за сообраќајката во која загина Фросина Цековска

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје преку Апелациониот суд Скопје до Врховниот суд на Република Северна Македонија достави жалба на пресудата на Апелациониот суд Скопје од 08.04.2019...