еМагазин

Tag : Врховен

Македонија ТОП СТОРИИ

Грчкиот Врховен суд реагира за употребата на името Република Македонија

Редакција
Грчките медиуми пренесуваат циркуларно писмо на Врховниот суд на Грција во кое Судот предупредува на злоупотреба на Преспанскиот договор од страна на официјални лица од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Врховен ги потврди казните на осудените за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот

Редакција
Врховниот суд ги потврди казните на осудените за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот. Првообвинетиот Анџело Ѓорѓиевски е осуден на 18 години затвор, второобвинетата Клементина...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе остане ли ССМ без зградата, Врховен одлучил дека сопственик е државата

Редакција
Со одлука на Врховниот суд зградата на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) преминува во сопственост на државата, а за одлуката денеска реагираа од Сојузот,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Беса Адеми, претседателката на Врховен која е во “судир“ со Судскиот совет

Редакција
Претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми е во фокусот на јавноста откако одби да отиде во Судскиот совет, од каде беше поканета поради нејзина изјава...
Македонија ТОП СТОРИИ

Иницијатива до Врховен за „оживување„ на помилувањата на претседателот Иванов

Редакција
Адвокатот Миле Наумовски од Скопје поднел иницијатива до Врховниот суд во која бара утврдување на начелен став и начелно правно мислење за повеќе прашања во...
Македонија

Судскиот совет повторно ги делегираше шестмината судии, чии решенија беа укинати од Врховен

Редакција
Судскиот совет денеска повторно донесе одлуки за времено упатување на шест судии за вршење на судиска функција во друг суд. Станува збор за судиите кои...
Македонија ТОП СТОРИИ

Врховен ги одби жалбите на обвинетите за „Монструм“

Редакција
Врховниот суд ги одби како неосновани жалбите на обвинетите за случајот „Монструм“ и ја потврди во целост пресудата на Апелациониот суд Скопје од 31 март...
Македонија ТОП СТОРИИ

Врховен не бил консултиран за измените на Кривичниот законик

Редакција
Одделот за казниви дела при Врховниот суд на денешната седница ги разгледа измените на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик, информираат од таму....
Македонија ТОП СТОРИИ

Врховен го прифати барањето на Груевски за преиспитување на пресудата за „Плацеви на Водно“

Редакција
Врховниот суд соопшти дека е оформен предмет и ќе се постапува по поднесеното барање за вонредно преиспитување на правосилна пресуда за предметот „Плацеви на Водно“...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поранешниот градоначалник на Битола, Талески останува во затвор

Редакција
Од Врховниот суд денеска информираа дека пресудата за случајот „Транспортер“, во кој е осуден поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, кој доби затворска казна, е...