еМагазин

Tag : жители

Балкан

Голем шумски пожар на грчкиот остров Тасос, се евакуираат жители од приморското село Кинира

Редакција
Голем шумски пожар во источниот дел на грчкиот остров Тасос е активен од синоќа, а утрово, превентивно е евакуирано приморското село Кинира, јави дописничката на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф. Трајковски: Неофицијалниот број на починати од Ковид-19 или негови последици изнесува 16.147

Редакција
Според податоците од билтенот бр. 02/2022 на Државниот завод за статистика (ДЗС) пресметана е одвишната смртност, над очекуваната сезонска смртност по месеци, пишува проф. Дејан...
Локално ТОП СТОРИИ

Жителите на велешко Горно Оризари со свои пари си асфалтираа три улици

Редакција
Жителите на велешко Горно Оризари асфалтираа три улици во ова населено место во должина од 800 метри со вкупна површина од 4.076,6 метри квадратни, со...
Бизнис

Жителите на Ново Маало со поддршка за проектот кај „Холидеј ин“: Ќе се реши проблемот на многу семејства и ќе се добие зеленило

Редакција
По многуте реакции во јавноста за проектот кој е предвиден да се гради на парцелата спроти „Холидеј Ин“, се јавија и жителите на Ново Маало,...
Свет

Кинеската армија има повеќе војници отколку што има жители во Македонија

Редакција
Народно ослободителната армија на Кина по намалувањето на бројноста ќе има речиси два милиона војници, се нагласува во денеска објавената „Бела книга за националната одбрана...
БЕНЧМАРК

Според Евростат во Македонија живеат 2.077.100 лица

Редакција
Северна Македонија на 1 јануари годинава имала 2.077.100 жители што е за околу 2.000 повеќе во споредба со 1 јануари 2018, покажуваат податоците што ги...
Македонија

Спасовски: Цел на акцијата не беа граѓаните на Љуботен, туку конкретни лица

Редакција
Луѓето за кои реагирате не соодветствуваат со вашиот првичен став дека сите се залагаме за борба против криминал и корупција. Акцијата е насочена кон конкретни...
ЖИВОТ

Со МРП вакцина досега вакцинирани 30.406 лица на возраст до 14 години 

Редакција
Министерството за здравство информира дека вкупниот број вакцинирани лица на возраст до 14 години со МРП вакцина од почетокот на епидемијата во целата држава изнесува...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Жителите на Рамни Габер го заклучиле објектот каде што требало да се гласа

Редакција
Жителите на скопско Рамни Габер нашле оригинален начин како да изразат револт од актуелниот градоначалник. Имено, тие го заклучиле и го сокриле клучот од објектот...