еМагазин

Author : Редакција

БАШ НИ Е ЌЕФ

Врвни домашни и странски професори на настан во чест на Неделата на италијанскиот јазик

Редакција
Арс студио во соработка со Здружението на професори по италијански јазик, Италијанската амбасада во Република Македонија, Катедрата за италијански јазик и книжевност на Филолошкиот факултет
Бизнис

Владата на следната седница ќе одлучи за судбината на „Македонско село“

Редакција
Службата за општи и заеднички работи на Владата на следната седница на Владата ќе достави информација за целосната постапка која произлегува од ново-настанатата состојба. Понатаму,
Бизнис ТОП СТОРИИ

Тодоровиќ за „Македонско село“ треба да плати 43.000 евра и да ја подмири киријата за следните шест месеци

Редакција
Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР), Пеце Мирчески, изјави денеска дека остварил средба со претставниците на менаџментот на „Тинекс“ и хотелот „Квинс“
Бизнис

Инвеститорот на зградата кај Мајчин дом: Ако не сум имал право законски да градам, не требало да ми издадат одобрение

Редакција
Инвеститорот на висококатницата кај Мајчин дом во Аеродром, Фатмир Етеми чија што изградба е стопирана, денеска на прес-конференција рече дека граѓаните реагираат зашто биле изманипулирани и
Бизнис

Стопанската комора на северозападна Македонија апелира власта да не му прави пречки на бизнисот

Редакција
Локалните и централната власт да не го опструираат бизнисот, да ги почитуваат законските и административните постапки, наместо да ги менуваат одлуките и деталните урбанистички планови
Македонија

Заев: Драго ми е што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ излегуваат од притвор

Редакција
Заедно со премиерот Алексис Ципрас остануваме целосно посветени на перспективите на новиот Балкан на 21 век. Балкан во кој ќе се гради пријателство, во кој
Македонија

Вучиќ: Недостасуваше нешто опипливо во понудата на ЕУ до Македонија за референдумот

Редакција
По неуспехот на референдумот во Македонија и изборите во БиХ се охрабрувам да кажам дека имаме потреба од посилна ЕУ во регионот. Потребно ни е
Македонија

Сексуална експлоатација, доминатна форма на трговија со луѓе во Македонија

Редакција
Доминантна форма на трговија со луѓе во Македонија е сексуалната експлоатација, но постојат и случаи на принудна работа и принудни малолетнички бракови. Во текот на
Македонија

Груевски до Јанакиески во „бомбите“ од Титаник: Да ни беа преспанците, ќе завршевме работа

Редакција
Судењето за Титаник на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за изборните нерегуларности продолжува на 24 октомври откако на денешното рочиште во Кривичниот суд беа пуштени околу
Македонија

Европската Народна Партија не разговарала за исклучување на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
На предсамитот на Европската Народна Партија (ЕПП), шефовите на држави и влади и шефовите на партии членки на најголемата европска партија разговарале за исклучувањето на