еМагазин

Author : Редакција

Македонија

Продолжува судењето за изборните нерегуларности, „Титаник“

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Предметот се наоѓа доказна постапка и на дененшното рочиште
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Кавадарци за прв пат доби лизгалиште

Редакција
Кавадарци за прв пат доби лизгалиште. Идејата е на градоначалникот, Митко Јанчев, а Општината преку Сојузот на спортови ќе овозможи бесплатно лизгање. Лизгалиштето е сместено
Локално ТОП СТОРИИ

(Галерија) Палми и лампиони: Како е новогодишно украсена Струмица

Редакција
Струмица и оваа година празнично за престојните новогодишни празници е украсена на повеќе локации. Голема елка висока 15 метри е поставена на градскиот плоштад, а
ЧИСТА ОКОЛИНА

Дивата депонија со канцероген линдан во Драчево ќе се огради до крајот на годината, кога ќе се анализира почвата не се знае

Редакција
Министерството за животна средина и просторно планирање, до крајот на годината ќе го огради просторот во Драчево на кој постојат сомневања дека се наоѓа дивата
Македонија ТОП СТОРИИ

Села за Законот за амнестија: На 27 април ме убија еднаш, сега ме убиваат повторно

Редакција
Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, кој се здоби со најсериозни повреди за време на насилството во Собрание денеска не гласаше за донесување на
Македонија ТОП СТОРИИ

Едногласно, со големо мнозинство од 95 гласа ЗА, донесен Законот за амнестија

Редакција
Со 95 гласа ЗА, денеска во македонското Собрание е донесен Законот за амнестија, за обвинетите од настаните од 27 април минатата година. За Законот гласаа
Локално

Одличје Свети Никола од Општина Штип за Стојанче Ангелов, Штерјо Наков и Бранко Азески

Редакција
Општина Штип годинава одличјето Свети Никола му го додели на генералот Стојанче Ангелов, информира на својот Фејсбук профил, градоначалникот Благој Бочварски. „Општина Штип знае да
Македонија

Американскиот заменик државен секретар Саливан: Русија сака да го поткопа Договорот од Преспа, САД стојат зад Македонија

Редакција
Русија сака да го поткопа Договорот од Преспа што го постигнаа Македонија и Грција, и ќе направи се што е во нејзина моќ за да
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев и Ципрас номинирани за Нобелова награда за мир

Редакција
Зоран Заев и Алексис Ципрас, премиерите на Македонија и на Грција, се номинрани за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа,
Македонија ТОП СТОРИИ

Царинската управа отвори истрага за Александар Трајковски кој беше фотографиран со Груевски во Будимпешта

Редакција
Царинската управа на Република Македонија соопшти дека отворила истрага за отсуството од работа на Александар Трајковски, кој додека користел боледување, беше фотографиран од новинар на Гардијан